Playstation 4'ün Sızdırılan Teknik Detayları ve Kontrol Cihazı

Playstation 4 için bu zamana kadar ki iddialar arasından en gerçeğe yaklaşanı bu oldu.

Playstation 4'ün Sızdırılan Teknik Detayları ve Kontrol Cihazı

Geçtiğimiz günlerde çıkan Playstation 4 için İddia Edilen Teknik Özellikler haberinin ardından Sony’nin yeni nesil konsolu için bir iddia daha ortaya atıldı. Ama bu seferki daha güçlü bir kaynaktan geliyor.

Japonya’nın ve dünyanın önde gelen oyun basınlarından Kotaku, Playstation 4 (kod adı Orbis) ile ilgili bilgileri duyurdu. Bilgilerin kaynağı, Orbis için hazırlanan 90 sayfalık dökümandan oluşuyor. Bu dökümanı paylaşan kişiyse SuperDae takma isimli şahıs. Aynı şahıs geçen sene yeni nesil Xbox geliştirici donanımını eBay üzerinden satışa çıkarmış ve olay olmuştu.

Dökümanla gelen bilgiler arasından ilki Playstation 4’ün çıkış tarihiyle ilgili. Sony, PS4’ün çıkışı için 2013 senesinin sonlarını bekliyor. Ancak konsolun çıkışı 2014’e de sarkabilir.

Dökümanın ortaya çıkardığı asıl önemli konu ise Playstation 4'ün teknik detayları:

  • Ram: 8GB
  • Ekran Kartı Hafızası: 2.2 GB
  • İşlemci: 4x Dual-Core AMD64 "Bulldozer" (8x çekirdek)
  • Grafik İşlemcisi: AMD R10xx
  • Portlar: 4x USB 3.0, 2x Ethernet
  • Sürücü: Blu-Ray
  • Sabit Disk: 160GB
  • Ses Çıkışı: HDMI & Optical, 2.0, 5.1 & 7.1 kanalları

Bu detayların hepsi Playstation 4’ün geliştirici donanımından alınma özellikler. Yani oyun yapımcılarına konsolu test etmeleri için verilen modellerin özellikleri. Sabit diskin sadece 160 gb olmasının sebebinin buna bağlı olduğu tahmin ediliyor. Bu özelliklerin bazıları önceden ortaya atılan teknik detaylarla benzerlik gösteriyor. Ancak farklı oldukları yerler de var.

Dökümanda aynı zamanda Playstation 4 kontrol cihazıyla ilgili bilgiler de yer alıyor. Yeni konsolda yer alacak gamepad’in Playstation 3’teki Sixaxis ve DualShock 3 karışımı olacağı iddia ediliyor. Aynı zamanda yeni bir Move kontrol cihazı üzerine de yoğunlaşan Sony, belgelere göre gamepad’i için dokunmatik özellik de eklemeyi düşünüyor. Bu dokunmatik özelliği PS Vita’nın sırt kısmına benzetebiliriz. Ekrana dokunarak değil de kontrol cihazının yüzeyine dokunarak yapılacak bir dokunmatik özellikten bahsediliyor.

Playstation 4 kontrol cihazları için alınan patentler, bu bilgilere ek olarak çeşitli donanımlar da içeriyordu. Playstation 4 Kontrol Cihazı Ortaya Çıktı ve Elleriniz Silahınız Olacak: Playstation 4 Kontrol Cihazı haberlerinden bu iki kontrol cihazı modellerini görebilirsiniz.

Dökümanla gelen bilgilerin hepsi şimdilik söylenti noktasını geçemiyor. Ama şu ana kadarki söylentilerin en güçlüsünün bu olduğu yadsınamaz. İlerleyen günlerde konsolla ilgili buna benzer yeni bilgiler gelmeye devam edecektir.

3 Boyut Teknolojisi Playstation 3D TV

YORUMLAR