Playstation 4, Sony'nin Gelirlerini Yüzde 78 Arttırmış

Playstation 4, Sony'nin Gelirlerini Yüzde 78 Arttırmış

İlk finansal çeyreğin tamamlanmasının ardından, halka açık olan şirketler finansal durumlarına dair açıklamalar yapmaya başladılar. Sony, yaptığı açıklamayla şirketin finansal durumundan ve özellikle oyun tarafının gücünden bahsetti.

Kimya fabrikası sahibi olmasının yanı sıra pilav makineleri de üreten Sony, bütün birimlerini düzenli şekilde ayırmış durumda. Bu sebeple yaptığı finansal açıklamaları da her birim için ayrı ayrı yapıyor ve hissedarlarının yeteri kadar bilinçlenmesini sağlıyor. Düzenlenen son toplantıda ise Playstation markasının da bağlı olduğu Oyun & İnternet Servisleri birimi hakkında detaylı bilgiler bulabiliyoruz.

1 Nisan - 30 Haziran arasını kapsayan ilk finansal çeyrek verilerine göre; oyun ve internet servisleri birimi 3.2 milyar dolarlık gelir elde etmeyi başarmış. Veriler 2015 ile karşılaştırıldığında ise birimin elde ettiği gelir, 2015'e göre artmış durumda. İşletmelerden sağlanan gelir ise 402 milyon dolarla yine geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre 6 artmış. Tüm bu verilerin sonucunda ise Sony'nin oyun tarafından kazandığı kar, 546 milyon doları bulmuş. Bu da geçen seneye göre %78'lik bir artış demek.

Sony ise bu artışın sebebini Playstation 4 üzerinden yapılan dijital satışlara bağlıyor. Bu dönem içerisinde 3.5 milyon adet sattığı söylenen ve toplamda satış adeti 43.5 milyon adeti bulan Playstation 4 üzerinden yapılan satın alımlar, Sony'e oldukça karlı bir geri dönüş sağlamış. Açıklamada yer verilen bir diğer bilgide ise Sony'nin 2016 finansal yılı boyunca 20 milyon adet daha Playstation 4 satmayı amaçladığını görebiliyoruz. Böylece 2017'nin başlarında toplamda 60 milyon adet Playstation 4 satılmış olacak.

PlayStation 4 Neo Çıkış Tarihi ve Fiyatı Sızdırıldı!

PlayStation 4 Neo Özellikleri Sızdırıldı!

Sony Playstation 3 Kullanıcılarına Milyon Dolar Ödeyecek

YORUMLAR