PlayStation 5 Hangi Ekran Kartını Kullanacak?

PlayStation 5 Ekran Kartı

Sony tarafından geliştirilecek yeni oyun konsolu için iddialar gelmeye başladı. Yeni haberlerde PlayStation 5 için AMD ekran kartı tercihinde bulunulacağı söylendi. 

Sekizinci nesil oyun konsolları arasında yer alan PlayStation 4, ilk olarak 2014 yılında piyasaya sürülmüştü. Farklı özellikleriyle oyuncuların ilgisini çeken oyun konsolu, on milyonlarca kullanıcıya ulaştıktan sonra hayatının sonuna yaklaşmaya başlamıştı. Son kullanıcıya ulaşmadan önce ilk denemelerine başlayan PS5 için ise bugün farklı bir detay paylaşıldı.

Piyasaya çıkan son oyun konsolu Nintendo Switch, ekran kartı ya da grafik işlemci ünitesi olarak NVIDIA ile çalışmıştı. Konsola özel bir GPU geliştiren NVIDIA’nın, PlayStation ve Xbox için de benzer bir çalışma yapabileceği konuşulmaya başlanmıştı. SemiAccurate isimli bir internet sitesi, Sony’de çalışan kişilerden aldığını söylediği bazı bilgiler yayınladı. Şirketin PlayStation 5 için geliştirme aşamasına geldiğini söyleyen Sony çalışanları, bazı geliştirici kitlerinin oyun stüdyolarına yollandığı ve konsolun donanım özelliklerinin belli olmaya başladığını söylediler. Alınan ilk bilgilere göre Sony'nin, yeni konsolunda NVIDIA tarafından geliştirilen kartları kullanmak yerine, AMD’nin yeni nesil GPU'ları tercih edileceği belirtildi.

AMD, bir süredir Zen mimarisiyle hazırladığı ve Navi GPU adını verdiği yeni ekran kartları üzerinde çalışıyordu. Farklı mimari yapısı sebebiyle içerisinde onlarca yenilik barındıracağı söylenen yeni nesil ekran kartlarının Sony tarafından da tercih edileceği belirtildi. AMD'nin Navi GPU kartlarını PlayStation 5 için tekrar düzenleyeceği ve bu özel kartların PS5'in geliştirici kitlerinde kullanılmaya başlandığı da iddialar arasına girdi. 

Bütün bu detayların henüz söylenti seviyesinde olduğunun altını çizen SemiAccurate, konsolun geliştirme aşamasında olmasından ötürü ilerleyen günlerde donanımsal değişiklikler geçirebileceği ve son kullanıcıya ulaşan konsolda farklı kartlar kullanılabileceği vurgulandı.

YORUMLAR