PlayStation Classic Edition, PlayStation 1'i Geri Getiriyor

PlayStation Classic Edition

Japon teknoloji devi Sony, yaptığı açıklamayla PlayStation Classic adını verdiği ilk PlayStation’ın küçültülmüş halini 3 Aralık tarihinde 100 dolarlık fiyat etiketiyle piyasaya süreceğini duyurdu.

PlayStation 1 mini

Nintendo, yakın zaman önce hiç beklenmedik bir hareketle NES Classic Edition’ı piyasaya sürmüş ve NES’in küçük hali dakikalar içinde tükenmişti. Şirket, 2017’de çıkan NES Classic Edition’dan sonra Haziran 2018’de SNES Classic Edition’ı mağazalara göndermişti. Eski nesil konsolların yeni nesil televizyonlara bağlanabilir sürümü olarak tabir edilen küçük konsollar, bütün oyuncuların dikkatini çekmişti.

Benzer bir taktiği uygulamaya koyan Sony, PlayStation 1’i tekrar yayınlama kararı aldığını dile getirdi. Küçük konsolun içinde Final Fantasy VII, Jumping Flash, Ridge Racer Type 4, Tekken 3 ve Wild Arms gibi oyunların yer alacağı vurgulanırken, oyuncuların PlayStation Classic Edition’da 20 oyun bulacakları aktarıldı.

Orijinalinden yüzde 45 daha küçük olacak ve iki kontrolör bağlanmaya uygun halde tasarlanacak olan yeni konsol, aslında sadık kalarak analog içermeyecek.

PlayStation Classic Edition nedir?

İlk PlayStation, Sony ve Nintendo arasında yapılan anlaşmayla doğmuştu. NES ile oyun konsolu mantığını tüm dünyada oturtan Nintendo, CD çalıştırabilen yeni konsolu için Sony ile anlaşmıştı. Fakat konsolun tamamlanmasının ardından iki şirket arasındaki anlaşma rafa kaldırılmıştı.

Elinde tamamen bitmiş bir konsol bulunan Sony ise oyun konsolunu PlayStation adıyla piyasaya sürmüş ve inanılmaz bir başarı yakalamıştı. CD kullanması ve barındırdığı oyunlarla akıllara kazınan PlayStation 1, birçok oyuncunun hayatına doğrudan etki etmişti.

PlayStation Classic Edition ise PlayStation 1 olarak bilinen konsolun küçültülmüş ve HDMI desteği almış hali. Böylece konsol yeni nesil televizyonlarda sorunsuz şekilde çalışabiliyor. İçerisinde çok sevilen bazı oyunların yer aldığı 20 oyun barındıran yeni konsol, bunlar haricinde yeni oyunların sisteme eklenmesine izin vermiyor.