PlayStation VR, 2016'nın En İyi Buluşlarından Biri Seçildi

PlayStation VR, 2016'nın En İyi Buluşlarından Biri Seçildi

Son günlerde PlayStation 4 oyun konsolunun geliştirilmiş versiyonu PlayStation 4 Pro ile parlak günler yaşayan Sony, sanal gerçeklik için geliştirdiği PlayStation VR sistemiyle başarısını daha da yukarıya çekti. Bu başarının kaynağı ise dünyaca ünlü TIME dergisi. TIME's Best Inventions of 2016, yani TIME tarafından seçilen 2016'nın en iyi buluşları olarak çevrilebilecek yayında bu sene içinde çıkmış ve en yüksek başarıyı elde ettiğine inanılan teknolojik cihazlar listelendi. Sanal ve devrim yarattığı iddia edilen PlayStation VR'ın listede yer almasının oldukça geçerli bir nedeni de var.

TIME dergisi PlayStation VR'a 2016'nın en icatlarından biri ünvanını verirken bu sanal gerçeklik sistemini benzerleriyle kıyaslıyor. Bilindiği üzere HTC Vive ve Oculus Rift bilgisayar tabanlı olan sanal gerçeklik sistemleri. Bu sanal erçeklik sistemleri yüksek fiyat etiketiyle satışa sunuluyorlar. Bunun yanında HTC Vive ve Oculus Rift ile sanal gerçeklik oyunlarını oynayabilmek için de oldukça güçlü bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor. Bu durum bilgisayar donanımlarına binlerce lira harcamanız demek. PlayStation VR'da ise tablo biraz daha iç açıcı. Hem PlayStation VR'ın fiyatı diğer sanal gerçeklik sistemlerine göre düşük, hem de bu sanal gerçeklik sistemini kullanabilmek için PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro yeterli oluyor. Yani oyuncular binlerce lirayı PC donanımına harcamadan sanal gerçeklik oyunlarını oynayabiliyorlar.

TIME dergisinin kıyaslaması ve değerlendirmeleri mantıklı gibi görünüyor; fakay Oculus Rift'in sistem gereksinimlerinin geçtiğimiz günlerde düşürüldüğünü de belirtmekte fayda var. Bu da PC üzerindeki sanal gerçeklik deneyiminin yaygınlaşması anlamına geliyor.

Oculus Rift Sistem Gereksinimleri Düşüyor!

PlayStation 4 Pro Oyunları Nasıl Geliştirecek

YORUMLAR