Pleurobot: Yürüyen, Sürünen ve Yüzen Robot ile Tanışın

Pleurobot: Yürüyen, Sürünen ve Yüzen Robot ile Tanışın

İsviçreli bilim adamları gerçeğe çok yakın bir sürüngen robot geliştirmeyi başardı. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü'nün ürettiği robot karada ve suda gerçek bir sürüngeni taklit edebiliyor. Kertenkele röntgenleri izlenerek dizayn edilen ve Pleurobot olarak çağırılan yeni bilim mucizesinin meziyetleriyle alakalı bir de video yayınlandı.

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü'ne göre, geçmişte bilim adamları sürüngenlere benzeyen robotlar icat etmişti ama hiçbiri Pleurobot kadar gerçekçi hareket sistemine sahip değildi. Aynı zamanda ilk defa bir sürüngenin gövdesine çok benzeyen bir yapı inşa edilmiş oldu. Pleurobot'un kemikleri, motorlu eklemleri ve merkezi sinir sistemi olarak işlev gören devre sistemi 3D yazıcılarla yapıldı. Oluşturulan sistemde sürüngen robotun hareketleri mümkün olduğunca otantik ve doğal görünüyor. 

Bilim adamlarına göre bu sürüngen robot omurgalı hayvanların hareketleri arasındaki ilişkiyi anlamamıza yardımcı olacak. Aşağıdan robotun yüzme, sürünme ve yürüme hareketlerini izleyebilirsiniz. 

Bulaşık Yıkayabilen Robot: SpotMini

Güneş Enerjili Uçak Atlantik'i Geçmeyi Başardı

Elon Musk, Pentagon'a Iron Man Zırhı Yapabilmek İçin mi Gitti?

YORUMLAR