Pokemon GO Camilerin Ardından Japon Tapınaklarında da Yasaklandı

Pokemon GO Camilerin Ardından Japon Tapınaklarında da Yasaklandı

Hatırlanacağı üzere birkaç hafta önce Pokemon GO çıkış yapmış, mobil oyun dünyasını adeta yerinden oynatmıştı. İlk başta belli ülkelerde erişime açılan oyun Amerika'da tüm zamanların en çok indirilen mobil oyunu olmuş, uygulama marketlerinde indirilen oyunlar arasında birincilik koltuğunu elde etmişti. Pokemon GO'nun artırılmış gerçeklik tabanlı bir oyun olması ve bu derece yaygın bir şekilde oynanması beraberinde bir takım problemler de getirmişti.

Pokemon GO'nun Camilerde Yasaklanması İçin Duyuru Yapılmıştı

Pokemon GO halen ülkemizde resmi olarak yayınlanmış değil. Fakat oyun alternatif yöntemlerle inidirilip oynanabiliyor. Bu nedenle ülkemizde küçümsenmeyecek sayıda Pokemon GO oyuncusu mevcut. Pokemon avlamak için oyun bizi farklı mekanlara yönlendirirken ülkemizde bu mekanlar arasında camiler de yer alıyordu. İşte bu durum nedeniyle Diyanet-Sen bir açıklama yayınlamış ve oyunun camiler içinde oynanmasının yasaklanmasını talep etmişti:

Pokemon GO'nun Camilerde Yasaklanması İçin Duyuru Yapıldı

Japonya Oyunu Kutsal Alanlarda Yasaklayan İlk Ülke Oldu

Pokemon GO geçtiğimiz günlerde de Japonya'da resmi olarak çıkış yapmıştı. Oyuncuların pokemon avlayabilmek için sıkça ziyaret ettiği yerlerin arasında ülkenin geleneksel dini olan Şintoizm'in tapınakları yer alıyor. Bu nedenden ötürü ülkenin en eski tapınaklarından olan Izumo-taisha'da yer alan Şintoizm tapınağı ziyaretçilerinin tapınak alanında Pokemon GO oynamasını yasakladı.

Meditasyon odaklı olan ibadetlerin yapıldığı ve belli ibadet saatlerinin olmadığı, sessizlik ve durgunluğun ön planda olduğu bu tapınaklarda Pokemon GO oyuncularının etrafa rahatsızlık verebileceği kaygısıyla böyle bir karar alınmış olması muhtemel.

Öte yandan Hristiyan kiliselerinde Pokemon GO oyuncularını hoş karşılayan ve kilise kapılarını oyunculara açan uygulamalarla da karşılaşmıştık.

Pokemon GO Oyunu Android ve iOS Cihazlara Nasıl Yüklenir?

YORUMLAR