Pokemon Go 7'den 70'e Herkesin Hayatını Değiştirdi

Pokemon Go 7'den 70'e Herkesin Hayatını Değiştirdi

Pokemon Go'nun ilk çıktığı zamanları hatırlıyor musunuz? Milyonlarca kullanıcı tarafından çılgınlar gibi oynanıyordu. Son haftalarda popülaritesinde biraz düşüş yaşasa da hala oynanan mükemmel bir oyun olmaya devam ediyor. Google Cloud bloglarından bir mühendisin yazdığı yazıdan yola çıkarak bir çıkarım yapmak istiyorum: Pokemon Go 7'den 70'e herkesin hayatını değiştirdi.

Google Cloud bloglarında "Pokemon Go'nun Google Cloud'un hayatına kazandırdıkları" başlıklı bir yazı paylaşıldı. Luke Stone tarafından paylaşılan yazıda, "mühendislik kariyerim boyunca sayısız ürün lansmanı yaşadım, ama Cloud müşterimiz Niantic'in Pokemon Go'yu yayınladığı dönemi binbir kelime yerine bir görselle açıklayacağım." ifadesini kullandı. Görselde ise hedeflenen, en kötü ihtimal ve gerçek trafik verileri yer alıyordu:

Trafiğin nasıl çılgınlar gibi büyüdüğünü görüyorsunuz değil mi? Luke Stone işte bütün yazı boyunca bu grafik üzerinden nasıl çalışma yaptıklarını anlattı. Küresel bir fenomen haline gelen oyun için bu grafiği şimdi de kendi hayatlarımızı da hesaba katarak yorumlayalım.

Pokemon Go yayınlandığında (ülkemiz için hala resmi olarak yayınlanmadı) hepimiz indirip oynamaya başladık. Burada kırdığı rekorlara, kazandığı paralara değinmeyeceğim. Sosyal çevremizi nasıl geliştirdiğinden bahsedeceğim. Akşamları işten çıkıp kendimizi sokağa attığımızda elimizde telefon deli gibi Pokemon aradık. Yürüyüşe çıktığımız ve modül açtığımız sokaklarda yeni insanlarla tanıştık. Onlarca, hatta yüzlerce... Bir bakıma Google Cloud mühendisinin paylaştığı grafik gibi, bizim de hayatımız bir anda yükselişe geçti. Evde oturacağımıza çıktık ve Pokemon avladık, ilk 1 ay gerçekten çok mutluyduk.

İlerleyen zamanlarda oyun aynı heyecanı vermeye devam eder mi bilmiyorum ama, 7'den 70'e herkesin hayatına dokundu. 

Türkiye'nin En Kapsamlı Pokemon Go Rehberi

YORUMLAR