Pokemon GO Bu Sefer Hayat Kurtardı

Pokemon GO Bu Sefer Hayat Kurtardı

Pokemon GO ilk yayınlandığı günkü kadar yoğun ilgi görmese de halen birçok oyuncu Pokemon GO oynayarak Pokemon avına çıkıyor. Pokemon GO yayınlandıktan sonra milyonlarca oyuncu ellerine telefonlarını alarak sokaklara dökülmüş, özel pokemonları yakalayabilmek amacıyla yaşadıkları yerin farklı köşelerini ziyaret etmeye başlamıştı. Fakat her zaman oyuncular aradıkları pokemonu bulamıyorlar, bunun yerine farklı tehlikelerle karşılaşıyorlardı. Daha önceden Pokemon GO oynayan oyuncular tenha yerleri ziyaret ettiklerinde gasp edilmişlerdi. Hatta bu gasp olaylarından bir tanesi canlı yayına yansımıştı:

Pokemon GO Yayıncısının Canlı Yayında Gasp Edilmesi Kameraya Yansıdı

Bazı Pokemon GO felaketlerinde de araç kullanan Pokemon GO oyuncuları, bir yandan yol alırken diğer yandan da pokemon avlamaya çalışmış, sonuçta kaza yapmışlardı. Fakat bu sefer Pokemon GO maddi zarara veya can güvenliğini tehdit edecek bir duruma sebep olmak yerine insan hayatını kurtardı.

Haberimize konu olan durum Japonya'daki intihar vakaları ile ilgili. Japonya'da çok sayıda intihar olaylarının gerçekleştiği Tojinbo adlı uçurum bölgesinde Pokemon GO bu olaylarının sayısının azalmasına yardımcı olmuş. Yalnızca geçtiğimiz sene içerisinde bu bölgede 150 civarında intihar olayı yaşanmış. Pokemon GO çıktıktan sonra ise bu bölge bir Pokestop noktasına dönüşmüş ve oyuncular pokemon avlamak için bölgeye akın etmiş. Doğal olarak oluşan kalabalık da intihar etmeyi düşünen insanları olay yerinden uzaklaştırmış.

Tojinbo bölgesinde intiharların daha da azaltılması için bölgeye daha fazla pokestop yerleştirilmesi mantıklı bir çözüm yolu olarak gösteriliyor. Pokemon GO ülkemizde halen resmi olarak çıkış yapmamasına rağmen çok sayıda oyuncu tarafından alternatif yollar kullanılarak indirilip oynanabiliyor.

Pokemon GO Oyunu Android ve iOS Cihazlara Nasıl Yüklenir?

YORUMLAR