Pokémon GO, Hollywood'un Gelirlerini Geride Bıraktı

Pokémon GO, Hollywood'un Gelirlerini Geride Bıraktı

Bütün dünyayı kasıp kavuran Pokémon GO fırtınası bugünlerde sönmüş gibi görünse de, oyunun çıkışının üzerinden geçen iki ay boyunca yapımcılarına büyük paralar kazandırmış gibi görünüyor. Ortaya çıkan haberlere göre iki aylık sürede oyunun gelirleri 400 milyon doların üzerinde.

Temmuz ayının başında yayınlanan Pokémon GO, bir tür arttırılmış gerçeklik oyunuydu ve Dünya üzerinde yaşayan milyonlarca insanın çocukluk hayallerini gerçeğe çeviriyordu. Oyunla birlikte gerçekten sokaklara çıkıyor, Pokémon avlıyor, onlar için savaşıyor ve en iyisi olmak için mücadele ediyorduk. Duyurusu bile olay olan oyun, çıkmasıyla birlikte bütün mobil oyun listelerini de alt üst etmiş ve en çok indirilen oyun olmayı başarmıştı. Bu başarı gelirlerine de yansıdı. 

Araştırma şirketi Sensor Tower tarafından yayınlanan rapor, Pokémon GO'nun çıkışının üzerinden geçen iki aylık sürede sağladığı gelirleri gösteriyor. Rapora göre Pokémon GO tüm bu sürede yapımcılarına ve yayıncısına toplamda 440 milyon dolarlık gelir getirmiş. Bu hasılat yaz aylarında çıkan Hollywood menşeili filmlerle karşılaştırılınca, yakalanan rakamlar bir kez daha gözümüzde büyüyor. Yaz aylarının en sansasyonel filmi olan Warcraft, dünya genelinde kazandığı gelirlerle Pokémon GO'nun altında kalmış durumda. Ghostbusters, Angry Birds Movie, Independece Day 2 gibi diğer önemli filmler de bu gelirlerin yanına yaklamamış durumda. Yine aynı rapora göre Pokémon GO, günlük 4 milyon dolar kazandırmaya da devam ediyor.

App Store ve Google Play üzerinden 180 milyondan fazla kez indirilen oyunun, günlük oyuncu sayısı da bir o kadar fazla. Oyuncularının 'lik kısmını ABD vatandaşları oluştururken, Pokémon GO oynayan her ABD'li günde ortalama 32 dakika oyunda kalıyor. Dudak uçuklatan bu rakamların her geçen gün büyüdüğünün de altını çizmek de yarar var. Bir iki ay daha sonra oyun ne duruma gelir bilinmez. 

Türk Emlakçılar Pokémon GO'nun Gücünü Fark Ederse Ne Olur?

Pokémon GO 0.33.0 Güncellemesi Yayınlandı!

Pokémon GO Oynayanlar Dikkat! Bazı Uygulamalarda Virüsler Bulundu!

YORUMLAR