Pokemon GO Sayesinde Nintendo Yorulmadan 100 Milyon Dolar Kazandı

Pokemon GO Sayesinde Nintendo Yorulmadan 100 Milyon Dolar Kazandı

Pokémon Company ve Nintendo'nun birlikte çalıştığı ve Nintendo'nun oyunun yapılışından beri işin içinde olduğu düşünülmüş ve şirketin borsadaki hisseleri bir anda inanılmaz seviyelere yükselmişti. Sonrasında Nintendo, oyunla alakasının olmadığını açıklamasına rağmen haddinden fazla gelir elde etmiş olduğu da ortaya çıktı.

Pokémon Company ve Nintendo, çok uzun yıllardır ortak çalışıyorlar. Bugüne kadar çıkan neredeyse bütün Pokémon oyunları Nintendo ürünlerine çıkmışken, Nintendo'nun Pokémon GO Company'nin yüzde 32 gibi büyük bir hissesine sahip olduğu da biliniyor. Şirket her ne kadar Pokémon GO'nun yapımında veya pazarlamasında işin içinde olmasa da elde edilen gelirden yüklü bir pay almış gibi görünüyor.

Üçüncü finansal çeyreğin bitmesinin ardından birçok büyük şirket bugünlerde finansal raporlarını halka sunuyorlar. Bunlardan birtanesi olan Nintendo da, yaklaşık 4 aylık süre içerisindeki gelir ve giderlerini, yaptığı bir açıklama ile ortaya döktü. Finansal raporun en dikkat çeken kısmı is Pokémon GO ile alakalı olanlardı. Rapora göre Nintendo, çılgınlığa dönüşen mobil oyundan 100 milyon dolarlık bir gelir etmeyi başarmış. Yaklaşık 600 milyon dolarlık cirosu olan oyundan kazanılan bu payın, Nintendo'nun Pokémon karakterlerinin kullanım hakkına sahip olmasından ve oyunun üreticilerinin bu karakterleri kullanmak için yaptığı ödemeden kaynaklandığı düşünülüyor.

Pokemon GO Bu Sefer Hayat Kurtardı

Pokemon Go 500 Milyon Dolarlık Gelire Ulaştı!

Pokémon GO, Hollywood'un Gelirlerini Geride Bıraktı

YORUMLAR