Pokémon GO'da Hile Yapanlara Süresiz Ban Gelecek

Pokémon GO'da Hile Yapanlara Süresiz Ban Gelecek

Pokémon GO'nun yayınlanmasının peşi sıra birçok hile uygulaması da yayınlandı. Bunların arasında oyuncuların en çok canını sıkan ise oyuncuların yerine geçen botlardı. Görünen o ki; yakında bot kullanan bütün oyuncular, süresiz ban yiyecek.

Pokémon GO yayınlandıktan hemen sonra Fake-GPS uygulamaları peydah olmuştu. Bu uygulamalar sayesinde oyuncu, Dünya üzerinde istediği noktaya gidebiliyor ve oyununa orada devam edebiliyordu. Böylece Fake-GPS kullanan oyuncular, gerçekten yaşadıkları bölgelerdeki oyunculara göre avantaj sağlayabiliyordu. Ardından hileciler işi biraz daha ileriye götürerek, oyuncunun yerine geçen ve onlar yerine oyunu oynayan botlar yazdılar.

Bu botlar, oyunu dahi açmadan Pokémon GO'da seviye atlamanıza, Poké Stop'lara gitmenize ve hatta çevredeki bütün Pokémon'ları yakalamanızı sağlıyordu. Böylece bot kullananlar, çok hızlı şekilde seviye atlayabiliyor ve normalde yakalanması, evolve etmesi çok zor olan Pokémon'lara bir gün içerisinde ulaşabiliyorlardı. Tüm bunları yaptıktan sonra ise GYM'lerde, oyunu hakkıyla oynayan oyuncuların karşısında geçilmez bir engel olarak duruyorlardı.

Niantic Labs, hile yaptığını belirlediği kullanıcılar için bugüne kadar henüz kesin bir çözüm üretmedi. Sadece "soft ban" yani kısa süreliğine ban atan stüdyo, yakın zaman sonra "soft ban" yiyen bütün oyuncuların, süresiz olarak oyundan atılacağının sinyallerini vermeye başladı. Stüdyo, Pokémon GO'nun "Kullanım Şartları" sayfasında değişikliğe gitti ve "lokasyon değiştirme, emülatör kullanma, değiştirilmiş ya da resmi olmayan Pokémon GO client'ı ile oyuna girme ya da üçüncü parti uygulamalarla oyuna müdahele etmeyi" yasaklar içerisine aldı.

Niantic, bu kararı "adil, eğlenceli ve hakkaniyetli bir deneyim" sunabilmek için aldığını belirtirken, bunları yapan kullanıcıların süresiz olarak oyundan uzaklaştırılacağını da söyledi. Hatta bazı internet sitelerine göre; belirli bölgelerde hile yapan ya da yapmış olan kullanıcıların bir kısmı uzaklaştırıldı bile. Diğer bölgelerde ise banların yakın zaman sonra başlayacağı söyleniyor.

Türk Emlakçılar Pokémon GO'nun Gücünü Fark Ederse Ne Olur?

Pokémon GO 0.33.0 Güncellemesi Yayınlandı!

Pokémon GO Oynayanlar Dikkat! Bazı Uygulamalarda Virüsler Bulundu!

YORUMLAR