Pokemon Go'nun Android APK'larında Kötü Amaçlı Yazılım Bulundu: Droidjack

Pokemon Go'nun Android APK'larında Kötü Amaçlı Yazılım Bulundu: Droidjack

Pokemon Go deneyimini en kısa sürede yaşamak isteyen oyunseverler bir anda ilk buldukları link üzerinden oyunu indirmeye başladı. Bayram tatilini de fırsat bilip sokaklarda pokemon avına çıkan insanlar, “artırılmış gerçekliğe” dayalı oyunu görünce kendilerini tutamadı. Telefonların kamerası kullanılarak gerçek dünyada görülen pokemonları yakalama merakında olanlar için bu sefer maalesef kötü bir haberimiz var. Android platformunda indirilen bazı APK'larda malware, yani kötü amaçlı yazılım bulundu.

Çevirimiçi dağıtılan bazı Pokemon Go APK'larında ortaya çıkan kötü amaçlı yazılımın adı Droidjack. Bu yazılım akıllı telefon veya tabletlerinizin üzerinde tam kontrol sağlayabiliyor ve saldırganlar tarafından bilgileriniz ele geçirilebiliyor. Güvenlik firması Proofpoint'e göre oyun yayımlandıktan 72 saat içinde kötü amaçlı paketler piyasaya sürüldü. Oyuna erişmek için tam çıkış tarihi bekleyemeyen oyuncular bu paketlere erişti ve cihazlarına Droidjack bulaştı. 

Peki bir cihaza Droidjack'in yerleştiğini nasıl anlayacağız? 

Proofpoint akıllı telefon veya tabletlere bulaşıp bulaşmadığını anlamanın birkaç yolu olduğunu açıkladı. Bunlardan biri indirilen APK'nın SHA256 kontrolü yapmak. Resmi Pokemon Go paketinin hash'i "8bf2b0865bef06906cd854492dece202482c04ce9c5e881e02d2b6235661ab67". Eğer sizinkiyle uymuyorsa bir an önce elinizdeki APK'dan kurtulmalısınız. 

İkinci yöntem ise uygulamanın Info kısmından verdiğiniz izinleri kontrol etmek. Eğer ki SMS'lerinize, kimlik bilgilerine, ses kaydına, Web kayıtlarınıza, WiFi bağlantınıza vs. erişim izni varsa bir an önce silin. 

Pokemon Go Oyuncularına Müjde: Pokemon Alışverişi Geliyor

Silahlı Soyguncular Pokemon Go Oyuncularını Hedef Aldı

YORUMLAR