Pokémon Yetiştiricisi Olmak Gerçekte Ne Kadar Kazandırıyor?

Ash Ketchum Kazanç

Birçoğumuzun çocukluğunun vazgeçilmez ögelerinden olan Ash Ketchum ve Pikachu, aslında çok uzun süren bir yolcuğa çıkıyorlardı. Dünyanın en büyük Pokémon yetiştiricisi olmak için amansız bir mücadeleye giren Ash, arkadaşları ve Pokémon’larının yardımıyla sayısız dövüşe giriyor ve rozetleri toplamaya çalışıyordu. Peki, Ash bütün o yolcuğu boyunca ne kadar para kazandı? Pokémon yetiştiricisi olmak karlı bir iş mi?

Pokémon serisi, Ash Ketchum’un Kanto bölgesinde Profesör Oak’tan Pikachu’yu almasıyla başlıyordu. Yanına Pikachu’yu alan Ash, sadece 10 yaşında bir çocuk olmasına karşın, yürüyerek şehir şehir dolaşıyor ve rakiplerini yenmek için elinden geleni yapıyordu. The Game Theorists isimli YouTube kanalıysa Ash’in bütün bu yolculuk boyunca ne kadar harcadığını ve toplamda ne kadar para kazandığını hesapladı. Oyunlara dair akla hayale gelmeyecek fikirler üreterek, buna neredeyse bilimsel bir makale gibi yaklaşıp, ayrıntılı araştırmalar yapan YouTube kanalı, hazırladığı böylesine videolarla 10 milyon takipçiye ulaşmıştı. Popüler kanalın ele aldığı son konuyla Ash’in ekonomik durumu oldu.

The Game Theorists, işe ilk olarak Pokémon dünyasındaki para birimi Pokémon Dollar ile Japon Yeni arasındaki kur farkını hesaplayarak başladı. Videoda, Japonya için yayınlanan ilk oyunda Pokémon Dollar yerine Japon Yeni kullanıldığını, bu sebeple oyundaki ücretlerin Japon Yeni olarak ele alınabileceğini söylenirken, oyundaki limonatayla hâlihazırda Japonya’da bulunan Pokémon Center’larda satılan Mix Au Lait’in fiyatı arasındaki farkla birlikte güncel kur ortaya çıkarıldı. Sonra bunu dolar ile kıyaslayan YouTube kanalı, en sonunda 2.33 Pokémon Dollar’ın 1 Yen olduğu kanısına vardı.

Kurun ortaya çıkmasıyla birlikte Ash’in Pokémon Master olabilmek için yaptığı yolcuğun süresini hesaplandı ve Ash’in toplamda 1 yıl 3 ay boyunca evinden uzak kaldığı bilgisine ulaşıldı. Sevilen karakterin genellikle çadırda kaldığı, eğitim masrafı bulunmadığı ve tek bir kıyafet giydiği için yeni kıyafet almadığı söylenerek, bu kalemler bütün giderlerden bunlar kısıldı. Bütün bunlar bir araya getirilince Ash Ketchum’un yaptığı 15 aylık yolculuğun toplamda 6.000 dolar tuttuğu hesabına ulaşıldı. Uzun süren videonun sonunda Ash’in dövüşleri kazanarak, 325,450 Pokémon Dollar kazandığı, bunun 156,216 Yen ettiği ve günümüz kuruyla elde ettiği miktarın ise 1,421 Amerikan doları yani 6,407TL olduğu belirtildi.

Kısaca 15 ay boyunca evden ayrı kalmak, vahşi Pokémon’lar tarafından kovalanmak, sayısız kere Pikachu tarafından çarpılmak ve olmadık engellerle karşılaşmanın bedelinin 6,407TL olduğu, dahası bütün yolcuğun 6,000 dolar tuttuğu düşünülürse 4,578 dolar eksiye düşüldüğü söylendi. Oldukça eğlenceli bir dille hazırlanan ve 2 milyon kişi tarafından izlenen o videosuysa hemen yukarıdan bulabilirsiniz.