Poker'de İnsanlar Kaybetti, Yapay Zeka Kazandı!

Poker'de İnsanlar Kaybetti, Yapay Zeka Kazandı!

Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından geliştirilen bir yapay zeka, insanları ilk kez pokerde yenerek, tarihte insanların üstünlüğünü korumayı başardığı son oyunu da ele geçirmeyi başardı.

Carnegie Mellon Üniversitesi'nin geliştirdiği yapay zeka Libratus, Salı günü Philadelphia'da sona eren 20 günlük bir poker turnuvasında, dünyanın en iyi profesyonel poker oyuncusunun dördüne karşı 1.7 milyon dolar değerinde fiş tutmayı başardı.

Yapay zekalar satranç, dama ve son zamanlarda Go'da insanlara karşı kaybetseler de, Libratus'un zaferi büyük önem taşıyor. Çünkü poker, zor ve karmaşık bir oyun. Tüm sorunların ortaya atılmadığı, gerçek dünyaya benzer ve insan davranışlarını belirme zorluğu taşımasıyla biliniyor. Dolayısıyla yapay zekaların artık kazanıyor olması, bu teknolojilerin geldiği noktayı çok güzel özetliyor. 

CMU'nin Bilgisayar Bilimleri Profesörü Tuomas Sandholm, "En iyi yapay zekanın kusurlu bilgilerle stratejik akıl yürütme yeteneği, insanların stratejik akıl yürütme yeteneğini artık aştı" dedi. Kazanılan bu zafer (ya da bizim için mağlubiyet), Libratus'un problem çözme algoritmasını kullanmak isteyen birçok şirketi de harekete geçirdi. Sandholm yapay zeka için ayrıca, "İş görüşmesi, askeri strateji, siber güvenlik ve tıbbı tedaviyi de içeren bilgilerin tamamının olmadığı her durumda kullanılabilir" diye konuştu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yapay zekalar insanların stratejik düşünme yeteneğini gerçekten aştı mı dersiniz? 

İki Yapay Zekanın Sohbeti Devam Ediyor

Google Yapay Zekası İnternete Bulaştı, Oyunculara Cehennemi Yaşattı

YORUMLAR