Polonyalı Bilim Adamları Dünya'nın En Gelişmiş Atomik Saatini Yapıyor

Polonyalı Bilim Adamları Dünya'nın En Gelişmiş Atomik Saatini Yapıyor

Her ne kadar gündelik yaşamda sabit gibi gelsede, gerçekte göreceli olan zaman ve ölçümü bilimin uzun yıllardır çalıştığı alanlardan. Klasik yöntemler ve mekanik aksamla yapılan saatler belirli zaman aralıklarında saniyelik de olsa şaşmalar yaşarken, atomik saatler en kesin sonucu vermekte.

Dünya'da birçok örneği olan atomik saatler, binlerce yılda anca bir saniye gibi bir ölçüm hatası vermekte. Polonyalı bilim adamları ise, yeni tasarladıkları atomik saat ile 1 Milyar yılda sadece bir saniye seviyesine iniyorlar. Birçok bilim dalının birlikte çalıştığı atomik saat, atom, moleküler ve optik fizik alanın çalışan bilim adamlarının ortak çalışmasıyla tasarlandı. Strontium 88 adlı elementin kullanıldığı saat, 10 Mikrokelvin sıcaklıkta ve vakum halinde çalışacak. Yarı ömrünün 1 Milyar yılda gitmesi, Strontium 88 adlı atomunun seçilmesini sağlıyor, yani saat teorik olarak en az 1 Milyar yıl hiç şaşmadan çalışabilir. Bu elementin atomlarına da özel lazer ışınları verilim, atom parçacıklarının titreştirilmesiyle ve ölçümle atomik saat elde edilmiş olacak.

Bu tarz bilimsel projeler her ne kadar, çalışmaya emek ve bütçe ayıran ülkenin bilimsel kabiliyetini gösterse de, küresel bilim açısından tüm insanlığa hizmet etmekte. Atom saatlerinin kesinliği sayesinde, evrendeki hareket konum ve zamanımızın hesaplanmasından tutunda, uzay çalışmaları ve küresel ölçümlere kesin bir zaman dilimi sağlanmış oluyor. Bu tarz bilimsel projelerin ülkemizde de görülmesini arzu ediyoruz.

Windows 10, Yeni Nesil USB 3.1 Teknolojisini Destekleyecek


YORUMLAR