Pompeii Antik Kentinde 1900 Yıllık Taşlaşmış At Bulundu

Pompeii Antik Kentinde 1900 Yıllık Taşlaşmış At Bulundu

MS 79 yılında Vezüv Yanardağı'nın patlaması sonucunda yok olan Pompeii antik kentindeki kazılarda 1900 yıllık taşlaşmış at bulundu.

İtalyan araştırmacılar, yüksek rütbeli bir subaya ya da bir generale ait olduğu tahmin edilen bir villanın ahırında üzerinde koşum takımları olan taşlaşmış bir at ve eyer buldu.

italya pompeii

Bu önemli keşfe ilişkin açıklamalarda bulunan Pompeii Arkeolojik Parkı Müdürü Prof. Massimo Osanna, bölgede iki ya da üç ata ait kemiklerin de bulunduğunu belirtti. Atların volkanik küller veya buhardan boğularak öldüklerini söyleyen Osanna, çalışmaların tamamlanmasının ardından villayı halkın ziyaretine açacaklarını ifade etti.

UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nde bulunan ve her yıl 2,5 milyon turisti ağırlayan Pompeii Antik Kenti, M.S 24 Ağustos 79 tarihinde Vezüv Yanardağı'nın külleri altında kaybolmuştu. Birkaç saat içerisinde Pompeii şehrinde yaşayan 20 bin insanın tamamı 15 metrelik kül ve lav tabakasının altında taşa dönüştü. Jeologlar bunun sebebinin yanardağın püskürttüğü volkanik tuzun sertleşmesi olduğunu söylüyorlar.

italya antik kent kazı

Yaklaşık 1700 yıl boyunca kayıp durumda olan kent, 1748 yılında şans eseri yeniden keşfedilmişti. Şu ana dek yapılan kazılarda şehrin çok küçük bir bölümü açığa çıkarıldığı söylenirken, şehrin tamamının gün ışığına çıkarılması için 300 milyon dolarlık bir bütçe gerektiği belirtiliyor.