Popüler Arşivleme Programında Kritik Güvenlik Açığı

Popüler Arşivleme Programında Kritik Güvenlik Açığı

Dünyanın en popüler arşivleme programlarından bir tanesi olan 7-Zip'te çok kritik bir güvenlik açığı keşfedildi. Kullanıcıları kötü niyetli kişilere karşı savunmasız bırakabilecek bu güvenlik açığının, yazılımın tüm eski sürümlerini etkilediği açıklandı.

Center for Internet Security (CIS), milyonlarca bilgisayarda kullanılan, ücretsiz arşivleme programı 7-Zip'teki güvenlik açığının, siber korsanlara kullanıcılarının bilgisayarlarına uzaktan erişim imkanı verdiğini belirtti.

Habertürk'ün aktardığına göre, bilgisayar korsanları söz konusu güvenlik açığını kullanarak, uzaktan istedikleri bilgisayara program yükleyebilme, verileri görme, değiştirme ve silme gibi daha birçok kritik eylemi yapma şansına erişiyor.

CIS araştırmacıları, 7-Zip'te bulunan güvenlik açığını ilk olarak kendilerinin keşfettiğini söylerken, henüz bu arka kapının bilgisayar korsanları tarafından fark edilmediğini belirtti. Şu ana kadar herhangi bir saldırının saptanmadığını söyleyen uzmanlar, söz konusu güvenlik açığının 30 Nisan'da yayınlanan 7-Zip 18.05 öncesindeki tüm sürümlerde mevcut olduğunu bildirdi.

Siber güvenlik uzmanları, bilgisayarlarında 7-Zip yüklü olan kullanıcıların yazılımı acilen güncellemeleri gerektiğini, aksi halde kişisel verilerinin tehlikeye girebileceğini belirtiyor.

7-Zip kullanıcıları, bağlantıdaki adrese giderek programın en güncel sürümü bilgisayarlarına indirebilirler.