Popüler VPN Uygulaması Hola'nın, Kullanıcı Verilerini Sattığı Ortaya Çıktı

Popüler VPN Uygulaması Hola'nın, Kullanıcı Verilerini Sattığı Ortaya Çıktı

Dünya çapında devletlerin zaman zaman bazı sitelere yasak getirmesi, internet servis sağlayıcıların Youtube gibi dev bir trafik yaratan web sitelerini yavaşlatması gibi sebeplerle VPN kullanımı artarken, bilinmedik onlarca VPN firması ardı ardına açılmakta. Bu firmalardan en popüleri olan Hola VPN ile ilgili ortaya büyük bir iddia atıldı.

İddia'ya göre ücretsiz Hola VPN, kullanıcıların trafiklerini kaydederek 3. bir firmaya satıyor. Satılan kullanıcı trafik bilgilerin ise dijital saldırı yapan gruplarının eline geçtiği iddia ediliyor. İddiayı ortaya atan bazı kullanıcılar, kullanıcı verilerinin başka firmalarla paylaşılabileceğinin, kimsenin okumadığı ve kabul edilip geçilen Hola'nın kullanıcı sözleşmesinde açıkça ifade edildiği belirtiliyor. Ücretli kullanıcıların ise bu duruma mağruz kalmadığı söyleniyor.

VPN uygulamalarının güvenliği çok önemli, zira VPN kullarak internet içerisinde açılmış özel bir tünelden geçiyorsunuz. Bu tünelden geçişlerinizi kimlerin kayıt altına alıp incelediği ve şifreli olması çok önemli. Her ne kadar Hola'nın kullanıldığı yerler engellenen sosyal ağlar ve bazı yurt dışı siteler olsa da, böyle bir iddianın ortaya atılması Hola'yı zor durumda bırakabilir.

Samsung Galaxy A5 ve A7 Modelleri İçin Android 5 Güncellemesi Yayınlanmaya Başladı

YORUMLAR