Porsche, 60.000 Dizel Aracını Geri Çağırıyor

Porsche Emisyon Hilesi

Geçtiğimiz yıllarda Volkswagen Grubu’nun bazı otomobillerinde, emisyon değerlerini olduğundan daha düşük gösteren bir yazılım olduğu ortaya çıkmıştı. “Dieselgate” olarak adlandırılan bu emisyon skandalı nedeniyle Volkswagen, Avrupa ve Amerika’daki birçok aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı. Şimdilerde ise benzer bir durum Porsche’nin başına gelmiş durumda.

Bloomberg’in haberine göre Alman yetkililer, Porsche’nin Avrupa’daki 60.000 dizel SUV’unu geri çağıracağını söylüyor. Çünkü yetkililere göre bu araçlarda emisyon değerlerini olduğundan daha düşük gösteren hileli bir yazılım bulunuyor ve bunun düzeltilmesi gerekiyor. Bu kapsamda, 52.831 adet 3.0 litrelik turbodizel V6 motorlu Porsche Macan’ın ve 6.755 adet 4.2 litrelik turbodizel V8 motorlu Porsche Cayenne’in geri çağırılacağı söyleniyor.

Şubat ayında Porsche, emisyon testlerinin verilerinde bazı anormallikler olduğunu farketmiş ve bu durumu Alman yetkililere bildirmişti. Geçtiğimiz ay da Porsche’nin aktarma organları geliştirme bölümü başkanı Jeorg Kerner, Volkswagen Grubu’nun “Dieselgate” emisyon skandalıyla ilgili olarak tutuklanmıştı.

Porsche Emisyon Hilesi 2

Porsche Macan ve Cayenne’deki hileli yazılımın, normalde izin verilenden daha fazla Nitrojen Oksit (NOx) salınımına izin verdiği belirtiliyor. Bu durumun, daha önce Avrupa ve Amerika’da yakalanan emisyon hileli Volkswagen Grubu araçlarının durumuyla hemen hemen aynı olduğu söyleniyor.

Araçların geri çağırılması operasyonunun ABD’ye sıçraması ise bir hayli düşük bir ihtimal olarak değerlendiriliyor. Çünkü Porsche’un dizel Macan modeli ABD’de hiçbir zaman satılmadı. Ayrıca Porsche, Cayenne’in 4.2 litrelik dizel modelini de ABD pazarında satmadı. ABD’de 11.500 adet 3.0 litrelik dizel Cayenne modeli satılmıştı ve söz konusu araçlar 2017’nin Ekim ayında zaten geri çağırılıp gerekli düzenlemelerden geçirilmişti.