Porsche Artık Dizel Araç Üretmeyeceğini Duyurdu

Porsche Artık Dizel Araç Üretmeyecek 1

Alman otomobil üreticisi Porsche, bu sabah yaptığı bir açıklamada artık dizel araç üretmeyeceğini duyurdu. Firma, dizel araç taleplerinin giderek azalması ve hibrid araçlara yönelik taleplerin artması nedeniyle böyle bir karar aldığını belirtti.

Porsche CEO’su Oliver Blume, firmanın aldığı bu kararda dizeli kötüleme gibi bir amaçları olmadığını vurguluyor. Blume, dizel araçların Porsche markası söz konusu olduğunda hiçbir zaman çok büyük bir yere sahip olmadığını ancak dizelin dünya genelinde halen oldukça önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyor.

Porsche aslında geçtiğimiz aylardan itibaren bu tarz bir karar alabileceğinin sinyallerini vermeye başlamıştı. Çünkü firmanın hibrit ve elektrikli araçlara yönelik giderek artan bir ilgisi olduğu açıkça görülüyordu. Porsche dizel versiyonu olmayan 2019 Cayenne SUV modelini geçtiğimiz yıl tanıtmıştı. Bu aracın tanıtımından bir süre sonra ise geliştirilmiş bir hibrit modeli daha tanıtılmıştı.

Ayrıca Porsche, 2022 yılından itibaren çevreci araçlara daha çok ağırlık vereceğini de duyurdu. Firma, 2025’ten itibaren üreteceği her yeni Porsche aracının hibrit ya da tamamen elektrikli olmasını hedefliyor. Porsche, elektrikli spor aracı Taycan’ı (eskiden Mission E olarak adlandırılıyordu) önümüzdeki yıl piyasaya sürmeyi planlıyor. Taycan’ın, Tesla Model S gibi diğer elektrikli spor araçlara rakip olması bekleniyor.

Porsche Artık Dizel Araç Üretmeyecek 2

Porsche’nin dizel araçları geride bırakma arzusu aslında oldukça anlaşılabilir bir durum. Çünkü otomotiv endüstrisi, hibrit ve elektrikli araçları kullanacağımız bir geleceğe her geçen gün daha çok yatırım yapıyor. Ayrıca, 2015 yılında Volkswagen’de patlak veren dizel emisyon skandalı sonrasında Porsche’de de işler bir hayli karışmıştı.

Porsche, ABD pazarında 2015 yılından bu yana dizel araç satışı yapmıyor. Geçtiğimiz yıl firmanın bazı araçlarında emisyon testlerinden geçmesini sağlayan ekipmanlar bulunmuştu. Bunun üzerine Porsche, 22 bin aracını (Cayenne SUV) geri çağırmıştı. Bu geri çağırma operasyonundan sonra firma, dizel motorlarını geliştirip yönetmeliklere uygun hale getirmek yerine, dizel motor üretimini tamamen durdurmayı tercih etti. Bu ilk bakışta geçici bir durum gibi görünse de Porsche’nin gelecek planlarında dizel motorlara yer vermeyeceği artık kesin olarak anlaşıldı.