Porsche Cayenne, Airbus A380 Yolcu Uçağını Çekerek Dünya Rekoruna İmza Attı

Porsche Cayenne, Airbus A380 Yolcu Uçağını Çekerek Dünya Rekoruna İmza Attı

Alman lüks ve spor otomobil üreticisi Porsche'nin Cayenne adlı SUV'si kullanılarak 285 ton ağırlığındaki Airbus A380 yolcu uçağı 42 metre boyunca çekildi ve dünya rekoruna imza atıldı.

Porsche Cayenne böylece resmi olarak Guinness Dünya Rekoru'nu elinde tutan bir araç oldu. Bu rekorun ismi "en ağır hava aracını çekebilen seri üretim otomobil" olarak tanımlanabilir. Bu rekor denemesi Paris'teki Charles de Gaulle havalimanında gerçekleştirildi.

Rekorda kullanılan otomobil ise Cayenne S'in dizel versiyonu. Yani bu SUV'de 4.1 litrelik çift turbolu V8 motor bulunuyor ve 380 beygir güç üretiyor. Fakat bundan önemlisi aracın çekiş gücünü sağlayan 850Nm'lik tork değeri. Porsche'nin bu rekor denemesini yapmasındaki en büyük etken de muhtemelen bu değerdir. Porsche böylelikle Cayenne'in çekiş gücünü ispatlamış oldu. Ayrıca aynı rekor denemesi Cayenne Turbo S ile de yapıldı ve o versiyon da yine bu uçağı çekebildi. Cayenne'in bu rekor denemesini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Videonun sonundaki açıklamadan da görüleceği üzere Cayenne uçağı çektikten sonra Paris'ten Londra'ya geri dönmüş ve hiçbir mekanik problem yaşanmamış.

Çekilen uçağın ismi ise Airbus A380. 285 ton ağırlığındaki bu uçak 73 metre uzunluğa sahip ve 516 koltuklu. Cayenne bu uçağı 42 metre boyunca çekmeyi başarmış. Bir önceki rekor ise Nissan Patrol'e aitti. O araç da 170 tonluk bir uçağı çekebilmişti. 

Tesla'yı Bitirecek 600 Beygirlik Elektrikli Araba Porsche Mission E Tanıtıldı

Forza Horizon ile Porsche Bir Araya Geldi

YORUMLAR