Porsche ve BMW’den Elektrikli Araçlar için Yeni Şarj İstasyonu

Porsche BMW Hızlı Şarj İstasyonu 1

Elektrikli bir araca sahip olmanın olumsuz yönlerinden birisi, özel bir şarj cihazının kullanılmasını gerektirmesi. Bu açıdan bakıldığında elektrikli araçlar, her yerde kolaylıkla bulunabilen benzin istasyonlarında kolayca yakıt alabilen normal araçların tam zıttı konumundadır. Ayrıca elektrikli otomobillerin şarj sürelerinin uzun olması, sadece birkaç dakikada yakıt ikmalini tamamlayabilen normal otomobillerle kıyaslandığında bir dezavantaj olarak kendisini hissettiriyor.

Neyse ki Tesla gibi bazı otomobil firmaları, elektrikli otomobillerin şarj sürelerini kısaltmak amacıyla çeşitli teknolojiler üzerinde çalışıyor. Ancak görünüşe göre Porsche ve BMW şarj konusunda Tesla’yı geçmiş durumda. Çünkü Porsche ve BMW Almanya’da yeni bir elektrikli otomobil şarj istasyonunun prototipini tanıttı. Alman üreticiler bu şarj istasyonunda şarj olan elektrikli bir aracın sadece 3 dakikada 100 km ekstra menzil kazanacağını belirtiyor.

Porsche BMW Hızlı Şarj İstasyonu 2

FastCharge (HızlıŞarj) olarak adlandırılan bu şarj istasyonu 450 kW kapasitesiyle Tesla’nın 145 kW’lık Supercharger (Süperşarj) istasyonlarından neredeyse 3 kat daha güçlü. Ancak Tesla da bu şarj istasyonlarını 2019’da 250 kW kapasitesine yükseltmeyi planlıyor ki bu sayede elektrikli otomobillerin şarj sürelerinde bir miktar daha azalma olacak.

Porsche ve BMW’nin geliştirdiği hızlı şarj istasyonu bir prototip olduğu için şimdilik günlük kullanıma hazır değil. Ayrıca şu an için tüm elektrikli araçlar 450 kW’ı desteklemiyor. Bu da demek oluyor ki elektrikli araçlara 450 kW desteği gelene kadar, halihazırda piyasadaki elektrikli araç sahiplerinin birçoğu bu hızlı şarj teknolojisinin avantajlarından tam olarak faydalanamayacak.