Project Naptha ile Resimlerden Metin Kopyalayın

Project Naptha ile Resimlerden Metin Kopyalayın

Project Naptha adlı Google Chrome üzerinde kullanılabilen ücretsiz bir Chrome eklentisi kullanıcılara resimlerden yazı alma konusunda yardımcı olmakta. Bu kullanışlı tarayıcı eklentisi çoğumuzun birçok kez karşılaştığımız durumlarda ihtiyaç karşılayarak çözüm üretebiliyor. İş hayatımızda veya okul hayatımızda çoğu zaman projeler veya ödevler üzerinde çalışırken bir görsel üzerindeki metinleri bir metin dosyası içerisine aktarmamız gerekebiliyor. Bu iş uzun metinler söz konusu olduğunda büyük zaman kaybı olabilmekte. İşte Project Naptha ile resimlerden metin kopyalama işlemini gerçekleştirebiliyoruz ve bu kopyaladığımız metinleri dilediğimiz yere yapıştırabiliyoruz. Bu sayede gereksiz zaman kayıplarının önüne geçebilmekteyiz.

Project Naptha aslında bir Amerika'da MIT öğrencisi olan Kevin Kwok tarafından ortaya çıkarılan bir proje. Proje PDF dökümanlarında kullanılan OCR yöntemine benzer bir yöntem kullanmakta. Fakat Project Naptha'yı standart bir OCR tekniğinden ayıran şey karakter algılama yerine kelime algılama üzerine yapılandırılmış olması.

Project Naptha halen geliştiriliyor ve bu nedenle tam olarak rafine olmuş değil. Kimi zaman görsellerdeki metinler ile arkaplan arasındaki renk farklılığının az olduğu durumlarda metinler algılanmayabiliyor. Ama yine de çoğu durumda Project Naptha ile çözüm sağlayabiliyorsunuz. Eklentiyi Google Chrome üzerine eklediğinizde otomatik olarak çalışıyor ve herhangi bir ek ayar gerektirmiyor. Resimlerdeki metinleri seçmek ve kopyalamak için tek yapmanız gerek fare imlecinizi resimlerdeki metinler üzerinde gezdirmek.

Project Naptha'Yı bu bağlantıyı kullanarak Google Chrome tarayıcınız üzerine ekleyebilirsiniz:

Haftanın Android Oyunu: Smash Bandits Racing

YORUMLAR