Projelerinizi Çıkartın, Devletten 58 Milyon TL Destek Geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2015'te 580 gence 58 milyon lira destek verecek.

Projelerinizi Çıkartın, Devletten 58 Milyon TL Destek Geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tekno girişim Sermayesi Desteği Programı kapsamında 2015'te 580 gence 58 milyon lira destek vermeyi hedefliyor.Program sayesinde gençler, nitelikli proje hazırlamayı ve kendi işlerini yönetmeyi öğreniyorlar. Bu gençler, daha sonra TÜBİTAK'ın desteğiyle ABD'deki Silikon Vadisi'ne gönderiliyor. Bu destek bugüne kadar şu ana kadar 30 kişiye verildi.

Bu yıl Teknogirişim Sermayesi Desteği Programının bütçesi artırıldı. 580 kişiyi ve 58 milyon liralık bir bütçeyi kapsayacak.

Programa, geçen yıl bin 747 başvuru olmuş, ancak sayının bu yıl bin 931'e yükseldiği belirtiliyor.  En fazla başvuru ise 540 ile Ankara ve 480 ile İstanbul'dan yapılmış. Başvurular en çok elektronik, bilişim teknolojileri ve telekomünikasyon kategorilerinden yapılıyor.

Programa 2015 yılının üçüncü ayı biterken toplamda 173 farklı üniversiteden başvuru yapıldı. En fazla başvuru ise 138  proje ile Fırat Üniversitesi’e ait. Bakanlığın sayfalarından detaylara ulaşabilirsiniz.

Başvurular, ilgili kriterler çerçevesinde ön değerlendirmeye tabi tutuluyor. Ön değerlendirme sonucu kriterlere uygun olan iş fikirleri için, girişimcilerden iş planlarını sunmaları isteniyor. Söz konusu iş planları daha sonra ilgili alanda uzmanlığı bulunan akademisyenlerden oluşan değerlendirme komisyonuna gönderiliyor. Bunun üzerine yapılan değerlendirmede 60 puan barajını geçen iş fikirleri, bütçe imkanları doğrultusunda destek almaya hak kazanıyor. Girişimcilere, bu kapsamda hibe olarak en fazla 100 bin lira destek veriliyor.

Zamanda Yolculuk Çalışmaları Başladı, Sonucu Zaman Gösterecek

Parçaları Değişebilen Telefon Project Ara Ufukta Göründü

YORUMLAR