PUBG, Fornite'a Telif Davası Açtı

PUBG vs Fortnite

Korea Times isimli internet sitesinin haberleştirdiği detaya göre PUBG Corp, Fortnite’ın geliştiricisi ve yayıncısı Epic Games’e, telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. PUBG, ocak ayında Epic Games’e yine telif haklarının ihlali konusunda bir başka dava daha açmıştı.

Farklı bir temayla geliştirilen Fortnite, PlayerUnknown’s Battleground’un hızlı yükselişinin ardından geçtiğimiz yılın eylül ayında ücretsiz şekilde oynanabilen bir Battle Royale modu yayınlamıştı. Hiçbir numarası olmayan PvE modundan sonra Fortnite’ın Battle Royale modu oldukça sevilmiş ve haftalar içinde milyonlarca oyuncuya ulaşmayı başarmıştı. Fortnite’ın yükselişinin ardından PUBG’nin geliştiricisi Bluehole, fikrin kendilerinden çalındığı iddia ederek Epic Games’e dava açmıştı.

Bluehole’un yetkili isimlerindne Chang Han Kim, “PUBG’yi geliştirdiğimiz oyun motorunun Unreal Engine 4 olmasından ötürü Epic Games ile hala sürmekte olan bir ilişkimiz var. Buna rağmen oyuncularımızın yardımlarıyla PUBG’yi getirdiğimiz noktanın, Fortnite tarafından birebir şekilde kopyalanmasından korkuyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Eylül ayında açılan davadaysa Bluehole şöyle bir iddiada bulunmuştu: “Epic Games’in bizim kullandığımız oyun motorunun geliştiricisi olmasından ötürü, bize ait olan küçük detaylara hemen ulaşabiliyor. Aramızdaki anlaşma uyarınca biz üzerimize düşen bütün maddi gereklilikleri yerine getirirken, Epic Games kendi oyunuyla birlikte ticari bir hoşgörüsüzlük yapmaktadır. Kimi zaman PUBG ve Bluehole ismi izinsiz şekilde Unreal Engine 4’ün tanıtımlarında kullanılmakta ve bu bilgi bize verilmemektedir.

Dün itibarıyla açılan davada Bluehole Games’in hangi iddialarla mahkemeye başvurduğunun altı çizilmezken, mahkeme sürecinin başlatılması durumunda, ortaya atılan iddiaların detaylarının öğrenilebileceği söylendi.