PUBG, Fortnite ve H1Z1, Çin'de Yasaklandı

çin battle royale

Bu ayın başlarında Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti, Çevrimiçi Etik İnceleme Komitesi isminde bir kurum kurmuş ve komitenin ülkede yayınlanan oyunları, Çin’in sosyal ve etik değerlerine uygunluk açısından inceleyeceğini söylemişti. Yapılan incelemenin ardından, Çin’de çok popüler olan 20 oyun çeşitli sebeplerden cezalandırılırken, bu oyunlardan 9 tanesinin ülkede yasaklanmasına karar verildi.

Yasaklanması gündeme gelen oyunlardan bazıları, Batılı ülkelerden ziyade Çin’de çok popülerlerdi. Özellikle Çinli şirketler Tencent ve NetEase tarafından geliştirilen oyunların listeye girmesi şaşkınlıkla karşılanırken, Batılı ülkelerde geliştirilen League of Legends, Overwatch ve Fortnite gibi oyunlar hem batıda hem de Çin’de çok fazla kişi tarafından oynananlar yapımlar arasında yer alıyorlardı.

Listede yer alan 20 oyundan 11 tanesinde, düzeltilmesi gereken detaylar olduğunun altını çizen komite, her oyun için farklı görüş bildirdi. Arena of Valor, League of Legends, Blade & Souls, World of Warcraft, Westwards Journey ve Chu Liu Xiang için kadın karakterlerin abartılı teşhiri bulunuyor görüşünü sunan yetkililer, Diablo, The Legend of Mir 3 ve Swords of Legends Online’da zarar verici chat olduğunu belirttiler. Düzeltilmesi gereken oyunlar listesinde yer alan oyunlar ise şöyle oldu: Arena of Valor, League of Legends, Blade & Souls, Chu Lui Xiang, Overwatch, World of Warcraft, Westward Journey, Code: Eva, Lthe Legent of Mir 3, Swords of Legends Online.

PlayerUnknown’s Battleground, Fortnite, H1Z1, Alliance of Valiant Arms, Ring of Elysium, Paladins, Free Fire Battlegrounds, Knives Out ve Quantum Matrix isimli oyunlar ise tamamen yasaklandı. Oyunların yasaklanmasındaki sebep ise “kan ve vahşet, edebe aykırı içerik” olarak gösterildi.