Putin İmzaladı, Rusya'da VPN Resmen Yasak

Putin İmzaladı, Rusya'da VPN Resmen Yasak

Rusya’nın VPN’i yasaklayan devletler kervanına katılacağından daha önce bahsetmiştik. Devlet başkanı Vladimir Putin’in bugün imzaladığı yasa, 1 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girecek.

Böylelikle Rusya, Çin’den sonra, web sitelerine anonim erişme imkanı sağlayan uygulamaları yasaklayan 2. büyük devlet oldu. Apple, Çin’deki devlet kararının ardından Çin App Store’undan çok sayıda VPN programını kaldırmıştı. Rusya'daki bu değişiklikten sonra mobil teknoloji şirketlerinin konuyla ilgili ne gibi adımlar atacağı henüz belirsiz.

Ülkelerin yasa dışı olarak belirledikleri sitelere girişi mümkün kılan bu programların yasaklanması hakkında, Meclis Bilgi Politikası ve Teknoloji Komitesi Başkanı Leonid Levin, yeni yasanın ‘yasalara saygılı vatandaşlar’ için düzenlenmediğini vurguladı. Kısacası bu yeni düzenleme zaten yasalara uyan vatandaşları etkilemeyecek, sadece devletin vatandaşa giriş hakkı vermediği sitelere girmek isteyen kişiler bu uygulamadan etkilenecek.

Ancak Rusya’da her geçen gün artan ‘yasa dışı içerik’ kapsamı göz önüne alındığında bu değişiklik, Levin’in düşündüğünün aksine çok sayıda Rus vatandaşını etkileyeceğe benziyor.

YORUMLAR