QR Kodlu, Selçuklu Motifli Tapular için Geri Sayım!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM, mevcut tapu senetlerinin eskidiğini ve görece gereksiz bilgilerin yer aldığını ifade ederek yeni tapuların tasarımı ve içeriğine dair ipuçlarını "Tapuda Dijital Dönem" temalı tanıtım toplantısında paylaştı.

QR Kodlu ve Selçuklu Deseni Bulunan Yeni Tapular Neler Getirecek?

TAKBİS (Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi) ile önemli dijital ilerlemeler kaydeden Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, bu uygulama kapsamında tüm taşınmazlara "Taşınmaz kimlik numarası" tahsis etmişti. Konuşmasında buna dikkat çeken Bakan Murat Kurum, taşınmaz kimlik numarasıyla gayrimenkulun tüm bilgilerine ulaşılabildiğini ifade ederek, yeni tapularda gereksiz olarak gördükleri bazı bilgilere yer vermeyeceklerini dile getirdi.

Tasarım olarak da değişiklikler yapılacağına vurgu yapan Kurum, yeni tapularda Selçuklu yıldızlarının kullanıldığı bilgisini paylaştı. Eski tapuların geçerliliğini sürdüreceğinin altı çizilirken yeni tapularda yer alacak QR (karekod) bilgisi ile ilgili de detaylar dile getirildi. Pek çok verinin küçük bir karenin içine sığdırılarak akıllı telefonlar yoluyla bu bilgilerin görüntülenmesini sağlayan QR (karekod) nesnesi, yeni tapu belgelerinin dikkat çeken detayı oldu.

Tapularda yer alan QR kod sayesinde hak sahiplerinin akıllı telefonları aracılığıyla söz konusu taşınmazın ada, parsel, mahalle ve yüzölçümü gibi detaylarını görüntüleyebilmek adına TKGM parsel sorgu sistemine bağlanabileceğini ve akıllı telefonun GPS konumlandırma desteği varsa taşınmaza ulaşabilmek için adres tarifi de alınabileceği ifade edildi.