Qualcomm, 269 Çalışanını İşten Çıkardı!

Qualcomm, Cezasını Yapacağını Astronomik Yatırımla Ödeyecek

Qualcomm'un veri merkezinde çalışan yüzlerce işçiyi işten çıkartarak için büyük bir darbe aldı. Yonga üreticisi, veri merkezinde çaışanların bulunduğu Raleigh, Kuzey Carolina'da 144, şirketin memleketi olan San Diego'da da 125 kişi dahil olmak üzere toplamda 269 çalışanını işten çıkardı. İşten çıkarmalar, şirket tarafından bu yıl yapılan çok sayıda maliyet düşürme hamlesinden sadece biri.

Qualcommm, nisan ayında başta Kaliforniya olmak üzere, birçok noktada 1.500 kişiyi işten çıkardı. Ortaya çıkan bu haberler TechCrunch tarafından teyit edildi. TechCrunch'a verilen bilgiler arasında şirketin, haziran ayında Intel ile rekabet etmek için kurduğu veri merkezinden de 241 kişi işten çıkarmayı planladığını ancak vazgeçtiğini reddettiği söylenenler arasında yerini aldı.

Qualcomm'un şirket sözcüsü TechCrunch'a yaptığı açıklamalarda, "Şirketin belirli alanlarında tam zamanlı ve geçici olarak çalışanlarında küçük bir azaltım gerçekleştirdi. Bu faaliyet, işgücümüzün çok küçük bir yüzdesini etkilerken, herhangi bir büyüklükte bir işgücünün azaltılmasının yalnızca azaltmanın parçası olan işçileri değil, ailelerini, iş arkadaşlarını ve toplumun da etkilediğini biliyoruz. Bu geçişin etkilerini azaltmak için etkilenen çalışanlara destekleyici kıdem tazminatı paketleri sunduk ” diyerek ekledi.