Qualcomm Akıllı Telefonlarla Fotoğraf Çekme Alışkanlığımızı Değiştirecek

Qualcomm Akıllı Telefonlarla Fotoğraf Çekme Alışkanlığımızı Değiştirecek

Qualcomm yeni bir fotoğraf sensörü geliştiriyor. Bu yongayla beraber bildiğimiz fotoğraf ve video çekme standartları tamamen değişecek.

Qualcomm Ar-Ge departmanı kameraların kaliteli fotoğraf çekmelerinin megapiksel oranlarının yüksek olmasıyla doğru orantılı olmadığını düşünüyor. Bundan dolayı yeni geliştirilen sensör yongası megapiksel oranlarını çok da dert etmiyor. Qualcomm’a göre bugünün kameraları yoldan geçen bir arabayla yolda koşan bir insanı ayırt edemiyorlar. Oysa bu farkındalığa sahip bir kamera sensörü onlarca megapikselden daha mükemmel sonuçlar verebiliyor. 

Yeni geliştirilen yonga Qualcomm Snapdragon 618 IP kamera platformuna entegre olarak çalışacak. Bu platform yüz ve nesne tanıma özelliklerine sahip. Kısaca fotoğrafı çekilen nesnelerin çerçevedeki doğal hareketlerini tamamen sorgulayabiliyor. Böylece hareketleri buna göre değerlendirerek ayarlarını sensöründe analiz edebiliyor. Qualcomm Snapdragon'un yeni fotoğraf sensör yongası yapay zekaya sahip. Bu özelliğinden faydalanarak fotoğrafı ya da videosu çekilen nesnelerin doğal süratlerinden dolayı bozuk görüntüler vermesini otomatik olarak düzeltebilecek.

Bu yeni teknoloji yeni fotoğraf sensörüne akıllı batarya kullanımı devreleri de ekleyecek. Böylece cihazlar fotoğraf ve video çekme eylemi sırasında fazla güç tüketmeyecekler. Qulacomm’un yeni sensör yongası güvenlik kameralarında da uzaktan kontrol edilecek LTE devreleri de taşıyacak. Böylece yeni sensörler IoT (Nesnelerin İnterneti) evreninde de yer alacaklar. Qualcomm’un yeni fotoğraf sensörü fotoğraf makinelerinden akıllı telefonlara kadar tüm cihazlarda kullanılabilecekler.

Qualcomm Quick Charge 3.0 ve X12 LTE Modem Mobil Telefonları Uçuracak

YORUMLAR