Qualcomm Avrupa'da Başını Derde Soktu, Hakkında 2 Büyük Dava Açıldı

Qualcomm Avrupa'da Başını Derde Soktu, Hakkında 2 Büyük Dava Açıldı

Akıllı telefonların neredeyse hepsine yonga üreten Qualcomm, Avrupa Birliği tarafından yakın takibe alındı ve hakkında iki farklı antitröst davası açıldı.

Qualcomm bilindiği gibi akıllı telefonlar için işlemci yongaları üreten dev bir kuruluş. Ancak Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu, Qualcomm’un tekelci bir zihniyet takip ederek işlemci piyasasını ele geçirmeye çalıştığını ve yöntemlerinin serbest piyasa ahlakına zarar verdiğini savunuyor.

Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu, AB’de bulunan işlemci üreticilerinin Qualcomm tekeline karşı savunmasız kaldıklarını ve işlemcilerini dünya pazarına sunamadıklarını tespit etmiş. Qualcomm hakkında da bu sebebe bağlı olarak iki farklı dava açmış durumda.

Bu davalardan biri Qualcomm’un haksız rekabet yapmak için aşırı fiyat kırabiliyor olması. Bir diğeri ise pazarda tekel yaratmak için ürünlerini farklı tanıtarak olduklarından daha üstün göstermeye çalışması.

Qualcomm sözcüleri Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu’nun bu kararını bir hayal kırıklığı ve hata olarak değerlendirirken geçtiğimiz yıllarda aynı sebepten Asya’da bir dava kaybetmiş ve Çin Hükümetine 975 milyon dolar ceza ödemişti. 

Avrupa Birliği Komisyonu Google'ın Sonu mu Olacak?

Avrupa Birliği Komisyonu Google ve Android'e Soruşturma Açıyor

YORUMLAR