Qualcomm Clear Sight ile Daha Çok Çift Kameralı Telefon Çıkabilir

Qualcomm Clear Sight ile Daha Çok Çift Kameralı Telefon Çıkabilir

İşlemci üretimiyle tanıdığımız Qualcomm, yazılım tarafında da harika işler yapmaya devam ediyor. Şirketin son olarak duyurduğu Clear Sight teknolojisi, çift kameralı telefonların sayısının artmasına sebep olabilir.

Qualcomm Spectra ISP kullanılarak geliştirilen sistem ile birlikte iki kamera kullanılan telefonların, insanların mimiklerindne hareketle daha kaliteli fotoğrafların ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Clear Sight ile kullanılan iki kamera da farklı özellikler kullanıyor. iPhone 7'de gördüğümüzün aksine bir kamera çekim, diğer kamera ise yakınlaştırma seçenekleri için kullanılmıyor: Her kameranın da kendine özgü sensörleri ve odaklama özellikleri bulunuyor. 

İki benzer kamera yan yana gelince aralarında Clear Sight ile işbirliği oluşturuluyor. Kameralardan biri renkli görüntüler için kullanılırken, diğeri siyah-beyaz görüntüler için ayrıca çalışıyor. Keza bir kamera dinamik görüntüler ve ışıklı ortamlarda çalışırken, diğer kamera loş ortamlarda çekim yapıyor. Böylece iki kameranın gücü birleştirilerek, ortaya çıkabilecek en iyi görüntülerin çıkması sağlanıyor. 

Snapdragon 820 ve Snapdragon 821 işlemciler tarafından desteklenen Clear Sight ile üreticilerin iş yükü de azalacak. Qualcomm, her şeyi hazır olarak üreticilere sunacak ve üreticilerin sadece kameraları telefonlarına yerleştirmesi yetecek. 

Dual Kamera Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Qualcomm Akıllı Telefonlarla Fotoğraf Çekme Alışkanlığımızı Değiştirecek

Qualcomm ve OSIsoft Akıllı Park İşbirliğini Duyurdu

YORUMLAR