Qualcomm, Derinlik Algılayan Kamera Teknolojisini Duyurdu

Qualcomm, Derinlik Algılayan Kamera Teknolojisini Duyurdu

Pek çok telefonun işlemci üreticisi Qualcomm, Android cihazlarda kullanılabilecek yeni kamera teknolojisini tanıttı. Derinlik algılayan kamera teknolojisi, Qualcomm'un Spektrum Modülü Programı kapsamında gelecek.

Derinlik algılama teknolojisi, çift kameralarda kullanılan bokeh efekti olarak daha önce kullanıcılara sunulmuştu. Ancak Qualcomm şirketinin yeni tanıttığı derinlik algılama teknolojisi ise, 3 boyutlu olarak ortam haritalamasını yapan ve iki nokta arasındaki mesafeyi ölçebilen bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. 

Program geçen yıl başlamıştı ve üreticilere çift kamera sensörleri ile yazılımlarını sunuyordu. Bu yıl program biraz daha genişledi ve farklı sensörler eklendi. Yeni nesil işlemcilerin, Pasif derinlik algılama ve aktif derinlik algılama sensörleri ile yoğun derinlik isteyen görsel bilişim uygulamalarının üstesinden gelebileceği ifade edildi.

Ayrıca derinlik algılama teknolojisi, biyometrik kimlik doğrulama özelliğini de sunuyor. Yeni teknolojinin, biyometrik kimlik doğrulama kapsamında çok hızlı ve doğru bir şekilde İris taraması yapabildiği iddia ediliyor.

Yeni teknolojinin çıkacağı tarih henüz açıklanmadı. Ancak sanal gerçeklik gözlüklerinde de bulunacağı söylendiği için gelecek yıl bu teknoloji kullanıma sunulacaktır diye düşünülüyor.

Qualcomm, Apple ve Diğer Şirketleri ITC'yi Yanlış Yönlendirmekle Suçladı

Qualcomm, Yapay Zeka Çipleri Üreteceğini Doğruladı!

YORUMLAR