Qualcomm, iPhone Satışlarının Yasaklanmasını İstiyor!

Qualcomm Apple Savaşı

Akıllı telefonlardaki çeşitli çipleri üretmesiyle tanınan teknoloji devi Qualcomm, Apple’a karşı başlattığı savaşı ısrarlı bir şekilde sürdürmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Apple CEO’su Tim Cook, şirketin satışlarının istedikleri seviyede gitmediğini ve bu nedenle satış geliri beklentilerini düşürdüklerini ifade etmişti. Bu açıklamanın hemen ardından, Apple borsada bir günde 75 milyar dolarlık değer kaybına uğramıştı. Bu olayın ardından şimdi de Apple adına bir başka kötü haber Almanya’dan geldi. Qualcomm, Almanya’da Apple’ın iPhone satışlarına kalıcı tedbir kararı uygulatmak üzere 1.34 milyar Euro'luk kefalet bonosuna imza attı.

Qualcomm ve Apple arasındaki savaş, Qualcomm’un buluşu olan ve enerjinin verimli kullanımını sağlayarak pil ömrünü uzatan bir özelliğin, Qualcomm’dan habersiz bir şekilde bazı iPhone modellerinde kullanılmasıyla başlamıştı. Qualcomm, Apple’ı Almanya’da mahkemeye vermişti.

Almanya’da Münih Mahkemesi’nde görülen dava 20 Aralık 2018’de sonuçlanmıştı. Mahkeme, Qualcomm’un buluşu olan söz konusu özelliğin kullanıldığı tüm iPhone’ların satışa sunulmasının, satışının ve ithalinin yasaklanması yönünde karar vermişti. Ayrıca Mahkeme, Apple’ın patent ihlali bulunan iPhone’larının üçüncü parti yetkili satıcılardan da geri çekilmesine karar vermişti.