Qualcomm, Nihayet Yeni Bir Akıllı Saat Yongası Geliştiriyor

Qualcomm, Nihayet Yeni Bir Akıllı Saat Yongası Geliştiriyor

Dünyanın en büyük mobil işlemci üreticisi Qualcomm, iki yılın ardından yeni bir akıllı saat yongası üreteceğini duyurdu. ABD'li şirket, yeni nesil işlemcileriyle, donanım kalitesi anlamında eleştiri yağmuruna tutulan Wear OS ekosistemine farklı bir çehre kazandırmayı hedefliyor.

En son akıllı saat işlemcisini iki yıl önce piyasaya süren Qualcomm, uzun süren sessizliğini nihayet bozuyor. Google'ın Android Wear olarak bilinen, ancak daha sonra Wear OS ismini alan işletim sistemi, gücünü Snapdragon Wear 2100 işlemcisinden alıyordu. Fakat 2016 yılından bu yana hiçbir güncelleme almayan bu işlemci, kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde eleştiriliyordu.

Android akıllı saatlerdeki duraklama dönemi ise Apple'ın işine yaradı. Apple Watch ismiyle çıkardığı akıllı saatlerinden müthiş bir kar elde eden şirket, sadece akıllı saat ekosisteminde değil, tüm saat pazarında lider konuma geldi.

Mobil işlemciye verdiği önemi akıllı saatlere vermediği için hedef tahtasına oturtulan Qualcomm, yeni bir yonga üzerinde çalıştıklarını müjdeledi. Apple'a meydan okuyacak bir işlemci için kolları sıvayan teknoloji devi, akıllı saat piyasında yeni bir dönemin kapısını aralamak istiyor. 

Yeni Nesil İşlemcide Dikkat Çeken Özellikler

Qualcomm'un giyilebilir teknolojilerden sorumlu üst düzey yöneticisi Pankaj Kedia, konuyla ilgili verdiği demeçte, şirketin bu sonbaharda akıllı saatlere özel yeni nesil işlemcisini tanıtacağını söyledi. Firma, yeni işlemcisini Snapdragon Wear 2100'ün bir üst sürümü olarak sunmayacak. Sıfırdan bir yonga tasarlamanın hesaplarını yapan Qualcomm, özellikle batarya tarafında kullanıcı deneyimini önemli ölçüde artıracak.

Wear OS ekosisteminde ciddi anlamda yol katetmeyi planlayan şirket, yeni işlemcilerinde Wi-Fi, Bluetooth ve GPS gibi önemli özellikleri standart olarak yerleştirecek.

Wear OS akıllı saat Qualcomm

Asıl bombayı LTE teknolojisinde patlatmayı planlayan Qualcomm, saatlerin akıllı telefonlardan bağımsız bir şekilde çalışmasını sağlayacak. Apple'ın son tanıttığı Apple Watch modelleri, akıllı telefonlardan ayrı olarak çalışabilen bir LTE teknolojisine sahipti.

Pankaj Kedia ayrıca, geliştirdikleri yeni işlemcilerin daha küçük boyutlardaki akıllı saat tasarımlarına da kapı açacak. Bir akıllı saatin her şeyden önce bir saat olduğunu ve şık görünmesi gerektiğini belirten Kedia, yeni nesil akıllı saatlerin piyasadaki Fossil ve Micheal Kors gibi moda saatler kadar güzel görüneceğini söyledi.

Akıllı saat pazarındaki rekabeti artıracak olan bu hamleler, Apple tarafında nasıl yankı bulacak büyük bir merak konusu. Qualcomm, yeni nesil Wear OS işlemcilerini bu sonbaharda görücüye çıkartacak.