Qualcomm Parmak İzi Taramada Devrim Yapıyor

Qualcomm Parmak İzi Taramada Devrim Yapıyor

Qualcomm parmak izi tarama güvenlik sistemleri konusunda bir adım öne çıktı. Qualcomm’un MWC 2015’te tanıttığı yeni sistemle artık ses dalgalarıyla da parmak izi taranabilecek.

Ultrasonik ses dalgalarının parmak izinin çeşitli katmanlarını daha iyi tanımlayabildiğini ispatlayan bu sistemle beraber daha hızlı ve daha detaylı güvenlik önlemleri alınabilecek. Parmak izi katmanlarının arasında biriken kir ve benzeri maddeler nedeniyle bazen kullanıcının tanınmamasına neden olan dokunarak tarama yöntemi de yerini daha güvenli bir sisteme bırakmış olacak.

Qualcomm plastik ya da cam bir haznenin içine yerleştirilebilen bu teknoloji sayesinde daha hızlı ve yüzeye dokunmadan kimlik taraması yapılmasını sağlayabiliyor. Qualcomm bu teknolojiyi ilk olarak Windows 10 tabanlı cep telefonlarında kullanabileceğini de açıkladı.

Biyometrik 3B ultrasonik tarama sayesinde geleneksel şifreleme yöntemlerinin zaman içinde ortadan kalkacağı konuşuluyor. Qualcomm yetkilileri bu tür ultrasonik taramaların son yıllarda insanların sağlık durumlarının saptanmasında da kullanıldığını ancak akıllı telefonlar için henüz hayata geçirilmemiş olduğunu söyledi.

Son derece güvenilir ve kesin sonuçlar verebilen ultrasonik parmak izi tarayıcılarının bu yılsonuna kadar akıllı cihazlarda yer alması sürpriz olmayacak. Çünkü Qualcomm Snadragon 810 ve 425 yonga kullanan telefonlarla beraber bu teknolojinin kullanılacağının işaretlerini de verdi. 

Qualcomm Snapdragon 805 Fotoğrafları

Virgin ve Qualcomm Uzaydan İnternet Yarışına Giriyor

Microsoft Onayladı: Snapdragon 810 Kullanan Lumia Cihazları Yolda!

YORUMLAR