Qualcomm, Quick Charge 4.0+ Hızlı Şarj Teknolojisini Duyurdu

Qualcomm, Quick Charge 4.0+ Hızlı Şarj Teknolojisini Duyurdu

Qualcomm 1985 yılında ABD'nin Kaliforniya eyaletinde kurulmuş olan bir kablosuz ve mobil teknoloji şirketi. Bu şirketin ürettiği birçok teknoloji cebimizdeki akıllı telefonlara kadar girebildi. Firma şimdi de Quick Charge 4.0 olarak adlandırmış olduğu hızlı şarj teknolojisini bir adım ileriye taşıyor.

Qualcomm günümüzde Snapdragon adlı mobil işlemcileriyle büyük satış rakamlarına ulaşsa da bu hızlı şarj teknolojileri de firmaya büyük katkı sağlıyor. Quick Charge 4.0 teknolojisinin üzerinden yaklaşık 6 ay gibi kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen Quick Charge 4.0+ versiyonu duyuruldu.

Quick Charge 4.0+'ın bir önceki versiyona göre önemli gelişmeleri şöyle sıralanıyor:

  • "Dual Charge" olarak adlandırılan ve cihaz içerisinde yer alan bir enerji yönetim sistemi. Bu sistem gelen akımı ikiye ayırarak termal kayıpları azaltıyor ve şarj süresini kısaltıyor.
  • Gelen akımı cihazın çipi üzerindeki en soğuk yere otomatik olarak yönlendirerek aşırı ısınmayı engelleyen akıllı bir sistem.
  • Aşırı ısınma durumuna yönelik olarak sürekli sıcaklık ölçümleri yapan bir sensör.

Yukarıda sıralanan yeni geliştirmeler neticesinde bu teknoloji bir önceki versiyona göre daha hızlı şarj, %30 daha verimlilik sağlıyor. Ayrıca Qualcomm bu teknolojiyi 5'e 5 olarak özetliyor. Yani 5 dakikalık bir şarj işlemi sonucunda mobil cihazınız 5 saatlik pil ömrüne sahip olacak. Quick Charge 4.0+'ı destekleyecek olan ilk cihaz ise 3.200mAh bataryalı, Snapdragon 835 işlemcili ve 8GB RAM'li ZTE Nubia Z17 akıllı telefonu olacak. 

Qualcomm Snapdragon 660 ve 630 İşlemciler Resmi Olarak Duyuruldu

Apple ve Qualcomm'un Hukuk Savaşı İngiltere'ye Sıçradı

YORUMLAR