Qualcomm Snapdragon 820 ve Adreno 530 Resmilik Kazandı

Qualcomm Snapdragon 820 ve Adreno 530 Resmilik Kazandı

Eğer eski Android akıllı telefon veya tabletinizi yeni bir modelle değiştirmek istiyorsanız biraz daha beklemenizde fayda olacak. Günümüzde birçok farklı markanın amiral gemisi niteliğindeki tablet ve akıllı telefonlarında kullandığı Qualcomm işlemciler yüksek performans ve enerji tüketimi verimliliği düşünelerek seçiliyordu. Fakat firmanın son nesil işlemci ailesinin en yüksek performanslısı olan Snapdragon 810 birçok amiral gemisi akıllı telefonda ciddi ısınma problemleri ortaya çıkarmıştı. Bu nedenle bu işlemciyi kullanan amiral gemilerini satın alma konusunda tüketiciler biraz tereddüt yaşıyordu. Nihayet Qualcomm yeni nesil işlemcisi olan Snapdragon 820 hakkında resmi açıklamalar yapamaya başladı.

Snapdragon 820'ye sadece isim tabanlı olarak değinen Qualcomm bu nedenle bu mobil işlemcinin özellikleri ile ilgili olarak pek açıklama yapmadı. Bunun yerine yeni nesil grafik işlemci ünitesi olacak Adreno 530 hakkında önemli bilgileri açıklayan Qualcomm bizi güzel gelişmelerin beklediğinin ipuçlarını verdi. Qualcomm'un Adreno 530 grafik işlemcisiyle birlikte yüzde 40 daha az güç tüketirken yüzde 40 daha yüksek performans elde edebileceğiz. Qualcomm verdiği bu istatistikleri benchmark skorlarına dayandırdığını iddia ediyor. Bu artışın yakalanmasının sebebi ise daha gelişmiş üretim teknolojisine geçilmesi olabilir. Bu syaede daha dar alana daha çok transistör yerleştirilebiliyor.

Adreno 530 ile birlikte bizi 60 FPS'de 4K görüntü çıkışı da bekliyor. Ayrıca kameralarımız daha yetenekli hale gelecek. Yeni gelen Spectra görsel sinyal işlemcisi çoklu sensörlerle daha yüksek çözünürlükte kayıt imkanı verecek. Spectra ile 3 kamera sensörünü aynı anda kullanabileceğiz. 25 megapiksel fotoğraf çözünürlüğü ve tam çözünürlükte 30 FPS video kaydı bzi bekleyen yenilikler.

Qualcomm Snapdragon 820 ve Adreno 530'un 2016 başlarında piyasadaki telefonlarda kullanılması bekleniyor. Qualcomm biraz daha düşük performanslı olan Adreno 510'un üzerinde de çalıştığını duyuruyor.

LG Nexus 5 Hakkında Çelişkili Haberler Geliyor

YORUMLAR