Qualcomm'un Apple'a Modem Satmayı Reddetmesi Mahkemeye Taşındı

apple-qualcomm-mahkeme

Apple COO’su Jeff Williams mahkemeye verdiği ifadede, Qualcomm ve Apple arasındaki lisans davaları sebebiyle Qualcomm’un LTE modemlerini Apple’a satmadığı dile getirdi.

Apple ve Qualcomm’un modem konusundaki anlaşması iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerine kadar uzanıyordu. Uzun yıllardır birlikte çalışan iki şirket, 2018’de patent konularında davalık olmuşlardı. Kendi patentlerinin Apple tarafından izinsiz kullanıldığını iddia eden Qualcomm, birçok ülkede iPhone satışlarının yasaklanması konusunda davalar açmış, Çin ve Almanya’da satışı durdurma kararları aldırmıştı.

jeff apple

(Jeff Williams ifade veriyor - Vicki Behringer)

İki şirket arasındaki tansiyon gün geçtikçe artarken, Qualcomm’un modem satmama kararı, Apple tarafından mahkemeye taşındı. Birleşik Devletler Ticaret Komisyonu tarafından başlatılan soruşturma sürecinde ifade veren Apple COO’su Jeff Williams yaşananların, Apple ve Qualcomm arasındaki patent davalarından kaynaklandığını söyledi. Williams, Qualcomm’un kendilerinden üretilen her iPhone için 7.50 dolar istediğini ve bu isteğin çok yüksek olduğunu belirtti. Apple patentler için Qualcomm’a cihaz başına 1.50 dolar teklif etmişti. 

Apple’ın Qualcomm’u satış yapmama konusunda şikayet etmesinin altındaki sebep ise 5G modemler olarak gösterildi. Intel’in 5G modemlerinin 2020 yılına kadar yetişmeyeceği daha önce ortaya çıkan bilgiler arasında yer alırken, 5G furyasını kaçırmak istemeyen Apple’ın, Qualcomm’dan modem satın almak durumunda olduğu da söylenenler arasında yerini aldı.