Qualcomm’un Yeni Nesil İşlemcisiyle Çalışan İlk Akıllı Saat Duyuruldu

Qualcomm Yeni Nesil İşlemcisi İlk Akıllı Saat 1

Montblanc Summit 2 isimli akıllı saat, Qualcomm’un yeni nesil işlemcisi Snapdragon Wear 3100 ile çalışan ilk akıllı saat olarak duyuruldu. Bu seçkin saat bugünden itibaren 995 dolarlık (5770 TL) fiyatıyla satışa çıkıyor ve Qualcomm’un yeni işlemcisinin sağladığı gelişmiş özellikleri de beraberinde getiriyor.

Bu özelliklerin başında, daha zengin bir ambiyansa sahip ekran ve daha düşük enerjili ikincil işlemci geliyor. Hatta Montblanc, ikincil işlemci sayesinde akıllı saatin 'yalnızca zaman modu' seçiliyken bir haftalık pil ömrü sunabildiğini söylüyor.

Yeni işlemcinin yanı sıra Summit 2’de, bir önceki Summit modeline göre gözle görülür iyileştirmeler mevcut. İlk olarak Summit 2’nin RAM’inin 512 MB’dan 1 GB’a çıkarıldığını söyleyelim. Cihazın depolama kapasitesi de 4 GB’dan 8 GB’a yükseltilmiş. Tüm bu donanıma 14.3 mm kalınlığındaki bir kasa ev sahipliği yapıyor. Akıllı saatte ayrıca 1.2 inç’lik bir ekran ve Wear OS 2.1. işletim sistemi bulunuyor.

Qualcomm Yeni Nesil İşlemcisi İlk Akıllı Saat 2

Montblanc yeni akıllı saatinin duyurusunu, Apple Watch Series 4’ün hemen ardından gerçekleştirdi. Ancak Montblanc’ın yeni akıllı saatinin fiyatının, rakibi Apple’ın 2018’de piyasaya çıkardığı akıllı saatlerin fiyatının iki katından daha fazla olduğu görülüyor. Bu da demek oluyor ki Montblanc firması, daha önceden Apple’ın Edition serisi akıllı saatlerinin domine ettiği tamamen farklı bir pazarı kendisine hedef olarak seçmiş.

Artık Edition serisinin sonlandırılmış olması, Montblanc’ın hedeflediği pazarda daha az rekabetle karşılaşacağı anlamına geliyor. Ancak Apple’ın bile dünyanın en popüler saatini 1.000 dolar (5.800 TL) ve üzerindeki fiyatlardan satmakta başarısız olması, Montblanc’ın da yeni akıllı saatini satmakta çeşitli zorluklarla karşılaşacağını ve işinin hiç de kolay olmayacağını gösteriyor.