Quantum Break, DirectX 11 ile DirectX 12 Sürümünden Daha İyi Çalışıyor

Quantum Break, DirectX 11 ile DirectX 12 Sürümünden Daha İyi Çalışıyor

Hatırlayacağınız üzere Quantum Break yaklaşık 6 ay kadar önce Windows Uygulama Marketi üzerinde Windows 10 ve DirectX 12 kullanan bilgisayarlara özel olarak yayınlanmıştı. Geçtiğimiz günlerde de Quantum Break Steam sürümü yayınlanmış, oyunun Windows 10 ve DirectX 12 zorunluluğu bu yeni sürüm ile birlikte ortadan kalkmıştı. Quantum Break Steam sürümü 64 bit Windows 7 işletim sistemi üzerinde DirectX 11 ile oynanabiliyor.

Quantum Break Steam versiyonunun yayınlanması ise bize bu oyunun DirectX 12 ve DirectX 11 sürümlerinin arasındaki performans farkının ne derecede olduğunu görebilme imkanı veriyor. Microsoft, DirectX 12'yi Windows 10'un oyuncular için sunduğu en büyük yenilik olarak öne çıkarmıştı. Peki gerçekten de DirectX 12 oyunlarda fark yaratıyor mu? Oyunu Nvidia GTX 970, GTX 1060 ve AMD Radeon RX 480 gibi ekran kartlarıyla test eden bir videoda da Quantum Break'in iki farklı sürümü arasındaki performans farkını detaylı olarak görebiliyoruz:

Oyunun geliştirici Remedy, DirectX 11 ile çalışmanın kendileri için çok daha rahat olduğunu iddia etmişti. Bu da oyunun DirectX 11 sürümününün çok daha iyi optimize edilebileceği anlamına geliyordu. Quantum Break Steam sürümü de bu nedenle Nvidia kartlar üzerinde DirectX 11'de daha verimli bir şekilde çalışabiliyor. AMD RX 480'de ise oyunun DirectX 12 sürümü DirectX 11'2 göre çok büyük bir performans artışı sunmuyor, hatta çoğu yerde DirectX 11 ve 12 aynı performans sunuyor.

Test videosunda dikkati çeken bir başka nokta da oyunun DirectX 12 versiyonunda Nvidia ekran kartlarında yaşanan sürücü problemi. Oyun esnasında Nvidia ekran kartı sürücüleri çalışmayı durduruyor ve hata mesajı veriyor.

Eğer daha stabil çalışan bir Quantum Break oynamak isterseniz oyunun Steam sürümünü satın almanız mantıklı olabilir. DirectX 12 ve DirectX 11 versiyonları arasında görsel kalite açısından hemen hemen hiç fark yok:

Nvidia GeForce GTX 1060 Mini İncelemesi

AMD Radeon RX 480 İncelemesi

AMD Radeon RX 480, Nvidia GTX 1060 ve GTX 970 Karşılaştırması

YORUMLAR