Queen’in Efsanevi Gitaristi, Uzaydaki Tarihi Göreve Şarkı Yaptı

Queen’in Efsanevi Gitaristi, Uzaydaki Tarihi Göreve Şarkı Yaptı

İngiliz rock grubu Queen'in efsanevi gitaristi Brian May, NASA'nın şimdiye dek keşfedilen en uzaktaki nesneye yaptığı tarihi ziyaret şerefine yeni bir şarkı yaptı. 

20 yıl aradan sonra ilk solo albümünü çıkaran May, NASA’nın tarihi başarısını bir şarkı ile taçlandırdı. "New Horizons" adındaki parça, isminde de anlayabileceğiniz üzere, insanlığın uzayda ziyaret ettiği en uzak göktaşıyla ilgili. 

2006 yılında fırlatılan insansız uzay aracı New Horizons, 13 yıllık yolculuğunun ardından Kuiper Kuşağı’ndaki Ultima Thule adındaki göktaşına başarıyla inmişti. 

New York şehri kadar büyük olan bu nesne, Hubble Uzay Teleskobu tarafından 2009 yılında keşfedilmişti. New Horizons, Temmuz 2015’te Plüton’daki görevini tamamladıktan sonra Ultima Thule’ye gönderilmişti.

new horizons nasa nesne

New Horizons'tan gelen ilk görseller

MU69 olarak da anılan göktaşı, gezegenimizden tam 6.5 milyar kilometre uzaklıkta ve Plüton’dan yaklaşık 2 kilometre ötede.

Astrofizik doktorası olan May, insanlık tarihinin en büyük başarılarından olan New Horizons misyonu için bir şarkı kaleme almak istedi.

New York Times gazetesine konuşan May, “Başlangıçta bunun zor olacağını düşündüm, çünkü Ultima Thule ile kafiyeli bir şey düşünemiyordum” dedi.

Şarkı, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking’in sözleri ile başlıyor. Hawking şöyle diyor: “New Horizons, güneş sistemimizin nasıl oluştuğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir”

Şarkının tamamını aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz..

New Horizons tarafından elde edilen veriler, güneş sistemlerinin evrimi ve Dünya gibi gezegenlerin nasıl oluştuğu hakkında yeni bilgiler sağlayabilir.

İnsansız uzay aracı, gizemli göktaşıyla ilgili ilk resimleri yolladı. Görsellerin kalitesi şu an için oldukça düşük, ancak bilim insanları Ultima Thule’un kızılmsı bir renge sahip olduğunu tahmin ediyor. 

NASA, MU69’un en yüksek çözünürlüklü renkli fotoğraflarını Şubat’ta almayı bekliyor, ancak tüm fotoğrafların ve verilerin Dünya’ya ulaşması iki yıl sürebilir.