Ramazan Ayı Yasakları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları!

Ramazan ayı yasakları ile ilgili sıkça sorulan sorular ve yanıtlar açıklandı. İşte İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya dair merak edilen detaylar!

Ramazan ayı yasakları ile ilgili sıkça sorulan sorular ve yanıtlar, İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı. Peki, kısmi kapanma tedbirleri kapsamında uygulanan yasaklar neler? Konuya ilişkin merak edilen tüm detaylar haberimizde.

Ramazan Ayı Yasakları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İçişleri Bakanlığının geçtiğimiz günlerde 81 ilin Valiliklerine gönderdiği genelge ile gelen yasakların detayları ortaya çıkmıştı fakat çok sayıda insanın kafasında birtakım soru işaretleri oluşmuştu. Bakanlık, konu hakkında sıkça sorulan soruları ve yanıtları paylaşarak kafalarda oluşan soru işaretlerini giderdi. Peki Ramazan ayı yasakları hakkında merak edilen sorular ve yanıtlar neler? Bakanlık tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Sendikalar Tarafından Genel Kurul vb. Geniş Katılımlı Aktiviteler Yapılabilir mi?

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler gibi sendikaların da genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar izin verilmeyecektir.

Hafta İçi Günlerde de Sokağa Çıkmalarına Kısıtlama Getirilen 65 Yaş Ve Üzeri Vatandaşlarımız ile 18 Yaş Altı Gençler ve Çocukların Şehirler arası Seyahatleri Nasıl Olacaktır?

Genelge ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklara hafta sonlarının tamamında, hafta içi günlerde ise belirli saatler haricinde (65 yaş ve üzeri için 10.00-14.00; 18 yaş altı için 14.00-18.00) sokağa çıkma kısıtlaması getirildiğinden;

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın hafta içi veya hafta sonu ayrımı olmaksızın sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki özel araç veya toplu ulaşım araçlarıyla yapacakları şehirlerarası toplu ulaşım faaliyeti izne tabi olup seyahat izin kurullarından izin alınması gerekmektedir.

18 yaş altı gençler ve çocuklarımızın ise yanlarında veli veya vasileri bulunmak kaydıyla sınırlama getirilmeyen yaş gruplarının tabi olduğu kurallar çerçevesine şehirlerarası seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanan Süre ve Günlerde Zorunlu Hali Bulunmayan Vatandaşlarımızın (65 Yaş ve Üzeri ile 18 Yaş Altında Kalanlar Hariç) Şehirler arası Seyahatleri Nasıl Olacaktır?

Herhangi bir zorunlu hali (taburcu olma veya doktor randevusu bulunma, yakınının vefatı, bulunduğu şehirde kalacak yerinin olmaması, merkezi sınavlara katılım, askerlik hizmetini tamamlama, sözleşmeye davet yazısı alma ve cezaevinden salıverilme) bulunmayan vatandaşlarımızın sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçlarını (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanmak suretiyle mümkün olabilecektir. Şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler seyahat güzergahı ve zamanı ile sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanmayan Zaman Dilimi İçerisinde Özel Araçla Seyahat Edilebilecek mi?

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerin dışında kalan (sokağa çıkma ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmayan) zaman aralıkları içerisinde kalmak kaydıyla özel araçlarla şehirlerarası seyahat yapılabilecektir. Ancak bu tür özel araçlarla şehirlerarası seyahatlerin sokağa çıkma kısıtlamasının başlama saatlerine göre planlanması gerekmekte olup varış şehrine ulaşılamamış olsa bile sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında seyahat izin belgesi olmaksızın şehirlerarası seyahatin sürdürülmesine müsaade edilmeyecektir.

Mali Müşavirler Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf mıdır?

Serbest mali müşavirleri genel olarak sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler. Ancak kurumlar vergisi beyannamesinin 30 Nisan 2021 tarihine kadar verilmesi gerekliliği nedeniyle mali müşavirler ile çalışanları, 17-18 Nisan ile 24-25 Nisan 2021 Cumartesi ve Pazar günlerine mahsus olmak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacaklardır. Öte yandan bu muafiyet genel bir muafiyet olmayıp sadece muafiyet nedenine bağlı olarak mali müşavirler ile çalışanlarının ikametlerinden iş yerlerine gidiş ve gelişleri ile sınırlıdır. Aksi durumlar muafiyetin kötüye kullanımı olarak değerlendirilerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir.

Herhangi Bir Tören, Nikah Merasimi ya da Düğün Yapılmaksızın Evlenme İşlemleri Yapılabilir mi?

Tören, nikah merasimi ya da düğün yapmaksızın resmi evlenme işlemlerinin gerçekleştirilmesinde herhangi sakınca bulunmamaktadır ancak ilgili genelgemizde açıkça belirtildiği şekilde 17 Mayıs 2021 tarihine kadar nişan, kına, tören, nikah merasimi ya da düğün yapılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

Dinleme Tesislerinde Yer Alan Yeme-İçMe Yerlerinde Masada Servis Şeklinde Hizmet Verilebilir mi?

İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca izin verilen, yerleşim birimleri sınırları dışındaki karayolları kenarlarında bulunan ve şehirlerarası seyahat edenlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik dinlenme tesislerinde bulunan yeme-içme yerleri sadece şehirlerarası seyahat edenlere hizmet sunulması ve aynı masada ikiden fazla kişiye servis açılmaması kaydıyla masada servis şeklinde hizmet verilebilecektir.

Seyahat Acentaları, Profesyonel Turist Taşıma Araçları ile Profesyonel Turist Rehberleri Genelge ile Hafta Sonları Belirli Saatler İçin Getirilen Kısıtlamalardan Muaf mıdır?

Turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süreyle ülkemizde bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulduklarından ülkemize gelen yabancı turistlere yönelik tur ve transfer hizmetlerini sağlayacak seyahat acentaları, profesyonel turist taşıma araçları (turist taşıma aracı belgesi olanlar) sürücüleri ile turistlere yönelik rehberlik faaliyetlerini yürütecek profesyonel turist rehberleri (turist rehberi kokartı ve kimlik kartı sahibi olanlar) sadece yabancı turistlere hizmet sunmak ve yetkili seyahat acentasından görev bölgesi, görevin amacı ve yolculuk güzergâhını veya tur programını içerecek şekilde bir belge almak kaydıyla belirli süre ve günlerde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarından muaftır.

Aynı Zamanda Kuaför ve Güzellik Merkezi/Salonu Hizmeti Sunan İş Yerleri Ne Şekilde Çalışacaktır?

Genelge ile güzellik merkezlerinin/salonlarının faaliyetlerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar geçici olarak ara verildiğinden hem kuaför hem de güzellik merkezi/salonu niteliğinde olan iş yerleri Ramazan ayı boyunca sadece kuaförlük hizmeti sunabilecekler, güzellik merkezi/salonu hizmetlerini ise sunamayacaklardır.

Şehirler Arası Yolculuk Nasıl Olacak? İşte Şirketlerin Açıklamaları
İNTERNET

Şehirler Arası Yolculuk Nasıl Olacak? İşte Şirketlerin Açıklamaları

Şehirler arası yolculuk nasıl olacak? Bu soru, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile birlikte en çok merak edilen konulardan bir tanesi oldu.

YORUMLAR