Ramazan Ayında Sosyal Medya Kullanımı Artıyor

Ramazan Ayında Sosyal Medya Kullanımı Artıyor

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı sosyal medya araştırmalarına konu oldu. Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Eraslan, "Ramazan Ayı ve Sosyal Medya Eğilimleri" konulu araştırmasını paylaştı. Anadolu Ajansı'nın paylaştığı araştırma haberinde, sosyal medya kullanımının Ramazan ayında arttığı gözlemlendi.

Ramazan Ayı ve Sosyal Medya Eğilimleri araştırmasına 12-55 yaş aralığında 174 üniversite öğrencisi ve mezunu katıldı. Bu gruba, "Ramazan ayında en çok hangi sosyal medya aracını kullanırsınız?", "Ramazan ayında paylaşımlarınızı hangi zaman aralığında daha sık yaparsınız?", "Ramazan ayında iftar ve sahur yemeklerinin sosyal medyada paylaşılması hakkında neler düşünürsünüz?" soruları yöneltildi. Sonuçta bazı sosyal medya platformlarının öne çıktığı görüldü.

Araştırma sonucuna göre, ramazan ayında daha çok görsel temalı platformlar ön plana çıkıyor. Instagram ve YouTube ilk sıralarda yer alırken, insanların bu platformlarda dini içerikli resimli mesajlar ve ramazan sofralarını paylaştıkları tespit edildi. Diğer yandan Whatsapp uygulaması da bu amaçla çokça kullanıldı.

Araştırmaya katılan insanların, "Ramazan ayında sosyal medyada polemik ve münakaşaya girmek gibi olumsuz davranışlardan kaçınırım"mesajları ise dikkat çekiciydi. Ayrıca, ramazanda din adamlarının ve dini içerikli sosyal medya hesaplarının takip edilmediği, böylesi kişi ya da hesapların ilgi odağı olmadığı da ortaya çıktı.

YouTube’da Ramazan’a Özel “Yoodle” ve İçerikler

Ramazan Ayında Kullanabileceğimiz En İyi Uygulamalar

YORUMLAR