RedHack Üyelerine Ağır Hapis Cezası Kararı

RedHack Üyelerine Ağır Hapis Cezası Kararı

Geçmişte ÖSYM, Yargıtay, Ulaştırma Bakanlığı dahil olmak üzere birçok devlet kurumu ve bakanlığın internet sitelerini hedef alan eylemler gerçekleştiren Redhack grubuna yönelik olan ve Ankara Başsavcıvekilliği tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcı Mustafa Başer tarafından hazırlanan iddianame, terörle mücadele yasası kapsamında kurulan Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Emniyet Genel Müdürlü’nün internet sitesini hackleyen Redhack grubu üyeleri hakkında 8.5 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 10 kişinin açıklanması gizli bilgileri temin etme, silahlı terör örgütüne üye olma gibi çeşitli suçlarda cezalandırılmaları istendi.

İddianame’de terör örgütü olarak adlandırılan RedHack’in hiyerarşik ve yapısal düzen içerisinde terör örgütü gibi organize olduklarını belirten savcı, grubun yaptığı eylemlerin fotoğraflarını internet üzerinde paylaştıkları ve afişleme olaylarını gerçekleştirdiklerini belirtti.

YORUMLAR