Rekabet Kurulu WhatsApp Kararının Gerekçesini Açıkladı

Rekabet Kurulu, WhatsApp kararının gerekçesini yayımladı. Böylece 2021 yılının başlarında başlatılan soruşturmanın gerekçesi belli oldu. İşte tüm detaylar!

Rekabet Kurulu, WhatsApp kararının gerekçesi ile ilgili önemli açıklamada bulundu. Rekabet Kurulu, popüler anlık mesajlaşma hizmetinin yeni gizlilik sözleşmesi ile ilgili geçtiğimiz aylarda bir soruşturma başlatmıştı. Kurul tarafından bu yılın başlarında başlatılan soruşturmanın gerekçesine ilişkin tüm detaylar haberimizde.

Rekabet Kurulunun WhatsApp Kararı Nedir?

Türkiye'de 2021 yılının başlarında Facebook ve WhatsApp hakkında bir soruşturma başlatılmıştı. Rekabet Kurulu, Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya kabul etmeyen bütün kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu söz konusu tarihe kadar bildirmesi şeklinde geçici tedbir alınmasına karar almıştı.

Rekabet Kurulu, WhatsApp Messenger'ın yeni gizlilik sözleşmesi ile ilgili 2021 yılının başlarında başlattığı soruşturmanın gerekçesini açıkladı. Rekabet Kurumunun resmi web sitesinde yer alan açıklama şu şekilde:

"Düzenlenen bilgi notuna ve incelenen dosya kapsamına göre, WhatsApp LLC adına gönderilen 04.02.2021 tarih, 14892 sayı ve WhatsApp LLC, Facebook, Inc., Facebook Ireland Ltd. adına gönderilen 10.02.2021 tarih, 15004 sayılı başvurulara ilişkin olarak;

- Rekabet Kurulunun 11.01.2021 tarihli, 21-02/25-M sayılı kararıyla başlatılan soruşturmanın kapsamından WhatsApp Inc.’in çıkarılmasına,

- Yapılan yeniden değerlendirme sonucunda 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 11. maddesi çerçevesinde Rekabet Kurulunun 11.01.2021 tarihli, 21-02/25-10 sayılı Kurul kararının kaldırılmasına, geri alınmasına, değiştirilmesine veya yeni bir işlem yapılmasına yer olmadığına 7/12 21-13/162-69 gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere Kurul Üyesi Ahmet ALGAN’ın farklı gerekçesi ve OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir."

Rekabet Kurulu üyesi Ahmet Algan'ın farklı gerekçesinde şu ifadeler yer alıyor:

  1. Soruşturma tarafı teşebbüslerin, Türkiye’deki kullanıcıların gerek herhangi bir Facebook ürününün kullanımıyla paylaşılan gerekse de ağ kullanırken tarayıcı veya cihaz aracılığı ile otomatik olarak iletilen verilerinin, kendi aralarında paylaşılmasının,
  2. Kullanıcıların, soruşturma tarafı teşebbüslerden aldıkları ürün ve hizmetler kapsamında sundukları verilerinin başka ürün ve hizmetler kapsamında kullanılmasına yönelik getirilen koşulların, durdurulmasını içeren yeni bir geçici tedbir kararı alınmasının gerekli olduğu kanaatindeyim.

WhatsApp Kullanıcı Arayüzünde Yeniden Değişikliğe Gidiliyor
MOBİL

WhatsApp Kullanıcı Arayüzünde Yeniden Değişikliğe Gidiliyor

Birkaç gün önce üzerinde değişikliğe gidilen WhatsApp kullanıcı arayüzü yeniden eski haline döndürülüyor.

YORUMLAR