Rekabet Kurumu 3 Büyük GSM Operatörüne Soruşturma Başlattı

Rekabet Kurumu 3 Büyük GSM Operatörüne Soruşturma Başlattı

Sektörlerde tekelleşmeyi önlemek adına çalışmalarını sürdüren Rekabet Kurumu, 3 büyük GSM operatörü hakkında soruşturma başlattı.

Turkcell, Avea ve Vodafone’un, kısa mesaj sonlandırma ücretlerinin altında teklifler vererek, rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasıyla başlatılan soruşturmanın resmi duyurusu şu şekilde gerçekleşti:

"Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. ve Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin toplu kısa mesaj ihalelerinde kısa mesaj sonlandırma ücretlerinin altında teklifler vererek rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 03.07.2017 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak;

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 17-20/313-M sayı ile karar verdi."

Yakın zaman önce Telekom tarafından satın alınan Avea’nın neden muhatap alındığını merak ediyorsanız, şirket her ne kadar Türk Telekom markası altında hizmet veriyor olsa da, mobil hizmetler ayağı Avea İletişim Hizmetleri AŞ. tarafından sağlanıyor. Bu sebeple, mobil hizmetleri hedef alan bu soruşturma, hala tüzel kişiliğini koruyan Avea'yı hedef alıyor.

Turkcell T80 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Avea ve Vodafone Ortaklık Açıklaması Yaptılar

YORUMLAR