Reklam Kurulundan IP TV'lere Denetim Geliyor

Normal ücretlerinden daha düşük fiyatlarla abone toplayan ve internet üzerinden lig maçları, sinema, belgesel gibi yayınları IP TV adı altında yapan yayınlara denetim geliyor. Reklam Kurulunca başlatılan denetimler normal abonelerin haklarını arayacak.

"IP TV" adı altında düşük ücretlerle, şifresiz, sınırsız, kesintisiz sunulacağını vadeden firmalar hakkında inceleme başlatan Reklam Kurulu, bu firmalara gerekli para cezalarını yansıtacağı söylendi. İnternet üzerinden normal abonelerin hizmetini gasp eden IP TV hizmetlerinin haksız rekabete yol açtığı ifade edildi.

Ticaret Bakanlığı ve RTÜK'ün izniyle başlayan denetimler sonucunda internetten IP TV pazarlayan bir markaya 69 bin 86 lira idari para ve yayın durdurma cezası verilmesi uygun görüldü. Aynı zamanda tüketicinin yıllık ücreti ödemesine rağmen söz konusu hizmetten faydalanamadığı da dile getirildi.

Denetimleri hızlandıracaklarını ve söz konusu IP TV'lerden yayınları izinsiz bir şekilde yayınlayan firmaların önünü keseceklerini anlatan Reklam Kurulu, abonelik haklarının hiçbir yoldan engellenemeyeceğini belirtti. Buna bağlı olarak internetten her türlü aboneli yayını illegal yoldan yapanlara da çeşitli düzenlemeler getirilecek.