Renault, Sürücüsüz Arabası Callie ile Şov Yaptı

Sürücüsüz araba modelleri yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. Belli bölgelerde bu otonom araba modellerinin trafiğe çıkmasına da izin veriliyor.

Sürücüsüz arabalara duyulan ilgi artarken otomobil sanayiinin önemli isimleri de sektörde ilkleri gerçekleştirebilmek ve otonom araçlarını daha güvenli hale getirebilmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Bu firmalardan bir tanesi de Renault.

Ülkemizdeki en büyük pazar payına sahip otomobil üreticilerinden olan Renault, sürücüsüz otomobil akımına Callie adını verdiği özel arabasıyla katılıyor. Callie'nin dikkat çeken özelliği ise yol üzerindeki engelleri hızlı bir şekilde aşabilmesi ve güvenli bir yolculuk sunması. Callie'nin bu yeteneğinin profesyonel yarış pilotlarıyla yarışabilecek seviyede olduğu iddia edilmekte. Videodaki görüntüler de bu durumu kanıtlar nitelikte.

Renault, Callie'nin sürüş yapay zekasını geliştirebilmek için profesyonel yarışçılardan topladığı verileri kullanmış. Bu amaçla, yarış pilotlarının sürüş tecrübeleri izlenmiş ve bütün veriler raporlanarak yapay zekanın altyapısı haline getirilmiş.

Videoda yapılan testler trafiğe kapalı olan ve yayaların bulunmadığı alanlarda gerçekleşmekte. Bu tür sürücüsüz araçlar için önemli olan şey ise trafikte ve yayaların bulunduğu yerlerde güvenli bir sürüş tecrübesi sunmaları. Renault, halen geliştirdiği otonom sürüş teknolojisinin tam olarak hazır olmadığını; fakat 2022 yılında sürücüsüz araçlarını trafiğe çıkarmayı planladığını bildiriyor.

YORUMLAR